Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Aktualności

Szpital jeszcze bardziej dostępny

Będą kolejne udogodnienia  w szpitalu w Łęcznej, które zapewnią osobom niepełnosprawnym łatwiejszy dostęp do usług medycznych i informacji. Nowe rozwiązania są wprowadzone w ramach programu „Dostępność Plus dla Zdrowia” finansowanego z Funduszy Europejskich. Jego wartość to 921 215,32 zł. 

- Dzięki tym funduszom będziemy mogli wprowadzić kilka nowoczesnych i ważnych rozwiązań dla osób ze szczególnymi potrzebami – mówi dyrektor SPZOZ Krzysztof Bojarski. – Zależy nam, by ta grupa osób mogła w jak największym zakresie samodzielnie korzystać z naszych usług z pomocą  dostępnych urządzeń czy nowych technologii. Czasami będą to opaski biometryczne a czasami aplikacje w tablecie.

Temat dotyczy nie małej grupy osób w powiecie łęczyńskim. Opierając się tylko na danych Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Łęcznej rocznie wydawanych jest około tysiąca orzeczeń o niepełnosprawności. Tak było przed pandemią. Teraz liczby te są nieco niższa. W ubr. 2021 r. jednostka ta wydała 745 orzeczeń o niepełnosprawności dla osób powyżej 16 roku życia oraz 80 orzeczeń dla osób przed 16 rokiem życia.

Realizacja projektu „Dostępność Plus dla Zdrowia” oznacza dla SPZOZ w Łęcznej kolejne inwestycje i wprowadzanie nowych rozwiązań m.in. w zakresie IT. Chodzi na przykład o wykorzystanie aplikacji do komunikowania się z osobami słabo słyszącymi albo zakup drukarek brajlowskich, które drukować mogą dokumenty (wyniki badań, karty informacyjne) na potrzeby osób niewidomych. 

Będą też zakupione opaski biometryczne monitorujące parametry życiowe pacjenta i wskazujące jego lokalizację na terenie szpitala, by w razie  potrzeby personel mógł szybko zareagować.

Projekt przewiduje także zwiększenie bazy wózków inwalidzkich dla osób mających trudności z poruszaniem się oraz uruchomienie kiosku multimedialne, który będzie stanowić centralny punkt informacyjny na temat usług medycznych, komunikacji w placówce oraz danych kontaktowych.  

Zamiany wprowadzone będą także na stronie internetowej, która zostanie dostosowana do obowiązujących standardów uwzględniających wymogi osób słabowidzących i słyszących. Dopełnieniem tych działań ma być system wizualizacji z tablicami informacyjnymi, kierunkowskazami, strzałkami ułatwiający przemieszczanie się po szpitalu. 
Nowe technologie i urządzenia to jednak nie wszystko. Do tego potrzebne będą szkolenia związane z podnoszeniem kompetencji, ale też wiedza z zakresu savoir - vivru w relacjach z osobami niepełnosprawnymi. W tym temacie przeszkolonych zostanie 45 osób.

Termin zakończenia projektu przewidywany jest na połowę 2023 roku.

 

 

powrót
POPRZEDNIA AKTUALNOŚĆ NASTĘPNA AKTUALNOŚĆ