Pracownia Endoskopowa
Informacje ogólne
Na czym polega badanie endoskopowe?
Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała pacjenta sondy, za pomocą której lekarz obserwuje i analizuje obraz znajdujący się na ekranie monitora.
Gastroskopia - badanie umożliwiające diagnostykę i leczenie górnego odcinka układu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Kolonoskopia- badanie umożliwiające diagnostykę i leczenie chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
W jakich przypadkach należy wykonać endoskopię?
Pacjenci kierowani na endoskopie najczęściej zgłaszają się z takimi problemami jak: utrzymujące się dolegliwości bólowe brzucha, zgaga, wymioty, trudności z połykaniem, niewyjaśniony spadek wagi ciała, biegunka, zaparcia, wzdęcia czy krew w stolcu. Bezwzględnymi wskazaniami do badań endoskopowych jest podejrzenie występowania choroby nowotworowej (żołądka i dwunastnicy, jelita grubego, przełyku lub żołądka), chorób zapalnych (wrzodziejącego zapalenie jelita grubego, choroby Crohna, choroby wrzodowej przełyku) czy choroby refluksowej.
Kolonoskopia zalecana jest również jako badanie profilaktyczne (nawet przy braku dolegliwości) u osób, które ukończyły 50 rok życia.
Badanie endoskopowe diagnozuje, ale pozwala również na przeprowadzenie zabiegów leczniczych, takich jak np. usuwanie polipów, tamowanie krwawień, usuwanie ciał obcych.
W przypadku diagnozowania choroby wrzodowej badanie pomaga określić charakter choroby, a w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej endoskopia pozwala na pobranie wycinka zmiany do dalszej diagnostyki.
Zakres usług
W SPZOZ w Łęcznej wykonywana jest:
- gastroskopia
- kolanoskopia
- polipektomia
- Ecpw (endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna)
- Eus (endoskopowa ultrasonografia trzustki)
- Eus z biopsją (endoskopowa ultrasonografia trzustki + pobierany wycinek w celu badań)
- zakładanie PEG (gastroskopia odżywcza)
- poszerzanie, protezowanie przełyku
- polipektomia techniką ESD
Ważne!
Zrealizowanie badania możliwe jest w momencie, gdy pacjent posiada skierowanie (skierowanie do pracowni endoskopii). Pacjent może uzyskać skierowanie na poszczególne badania od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.
Przygotowanie do badań
ZASADY I WYTYCZNE DOTYCZĄCE PRZYGOTOWANIA DO KOLONOSKOPII
I. Przygotowanie pacjenta do KOLONOSKOPII — wskazówki ogólne.
1. Jeżeli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki, powinien co najmniej tydzień przed badaniem kolonoskopii poinformować o chęci przystąpienia do projektu swojego lekarza rodzinnego lub lekarza prowadzącego leczenie specjalistyczne by skonsultować z nim czy w dniu badania można przyjąć leki lub ewentualnie zmodyfikować dawkę leków przyjmowanych na stałe.
2. Być może w porozumieniu z lekarzem, tydzień przed badaniem kolonoskopowym trzeba będzie zmodyfikować dawkowanie lub nie przyjmować leków hamujących krzepnięcie krwi (Acard, Polocard, Polopiryna, Enteric coated, itp.).
3. W przypadku cukrzycy lub przyjmowania innych leków przeciwkrzepliwych (np. Sintrom) przygotowanie do kolonoskopii należy skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie (który może przejściowo zmienić lek na inny).
4. Przewlekle stosowane leki należy przyjąć co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego.
W dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
5. Do badania kolonoskopowego całe jelito powinno być dokładnie oczyszczone — w tym celu należy zastosować otrzymany środek farmaceutyczny (Fortrans).
6. W ciągu 5 dni przed badaniem nie należy spożywać żadnych owoców i warzyw zawierających drobne pestki (np. truskawki, owoce cytrusowe, arbuzy, maliny, pomidory, ogórki), sałatek jarzynowych, pokarmów z makiem i kapustą, siemienia lnianego, pieczywa z ziarnem.
7. Czas rozpoczęcia przygotowania jest uzależniony od planowanej godziny badania.
8. Normalną reakcją w czasie przygotowania się do badania będą liczne wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną i wodą.
9. W przypadku wystąpienia nudności, należy zwolnić tempo wypijanych płynów.
10. W dniu badania, po uzgodnieniu z lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą, bez względu na porę badania można przyjąć rano regularnie przyjmowane leki (nasercowe, na nadciśnienie i inne) popijając niewielką ilością wody.
11. W przypadku wykonywania znieczulenia zaleca się, aby na badanie kolonoskopii zgłosić się z osobą towarzyszącą i ewentualnie posiłkiem, który można spożyć po badaniu.
12. W przypadku pytań lub rezygnacji z badania, koniecznie należy skontaktować się z sekretariatem endoskopii SPZOZ Łęczna, tel. 81 752 65 21
II. Bezpośrednie przygotowanie do badania
Przygotowanie do badania dla osób mających badanie na drugi dzień do godziny 10:00
Dzień przed badaniem od około godziny 16:00 do 20:00 należy rozpuścić 4 saszetki środka przeczyszczającego w 4 litrach wody niegazowanej. Po każdym litrze roztworu należy wypić, jedną saszetkę preparatu Espumisan Easy (bez recepty). Płyn należy wypić w ciągu 4 godzin (np. 1 szklankę — 250ml roztworu co 15 minut). Dla poprawy smaku można dodać soku cytrynowego. Po wypiciu płynów ze środkami przeczyszczającymi nie wolno przyjmować już żadnych pokarmów. Klarowne płyny można spożywać do 6 godzin przed badaniem. W dniu badania koniecznie należy pozostać na czczo.
Przygotowanie do badania dla osób mających badanie na drugi dzień w godzinach od 10:00 do 16:00.
Dzień przed badaniem należy zjeść normalne śniadanie. Nie wolno jeść obiadu. Po południu ( ok. godz. 18:00) należy przygotować 2 litry roztworu Fortrans-u. W tym celu należy rozpuścić 2 torebki Fortrans-u w 2 litrach niegazowanej wody. Dla poprawy smaku można dodać soku cytrynowego. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 2-3 godzin (1 szklanka co 15-20 min). Po każdym litrze wypitego preparatu wypić jedną saszetkę Espumisan Easy (bez recepty). W dniu badania rano – od 4 do 6 godzin przed badaniem należy przygotować kolejne 2 litry roztworu Fortransu. W tym celu należy rozpuścić pozostałe dwie saszetki Fortransu w 2 litrach niegazowanej wody. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 2-3 godzin ( 1 szklanka co 15-20 min). Po każdym litrze wypitego preparatu wypić jedną saszetkę preparatu Espumisan Easy (bez recepty). Czyszczenie należy zakończyć 2-4 godziny przed badaniem. Do chwili badania nie należy nic jeść, wskazane pic niegazowaną wodę lub klarowne napoje, zgodnie z odczuwalnym pragnieniem. Picie wody należy zakończyć najpóźniej 1 godzinę przed badaniem.
Pamiętaj:
• Nie wolno spożywać żadnych pokarmów od czasu wypicia pierwszej dawki roztworu.
• W trakcie przygotowania można wypić dowolną ilość klarownych płynów, także smakowych (unikać mleka, cząstek owocowych i czarnej porzeczki oraz kawy), jednak nie później niż na 6 godzin przed badaniem.
• Należy zawsze dążyć do wypicia pełnych 4 litrów roztworu, w dawkach dzielonych po 250 ml.
III. Przebieg badania kolonoskopowego
1. Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika (endoskopu) i obejrzeniu całego jelita grubego. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem. Kamera zamontowana na końcu wziernika obrazuje wnętrze całego jelita grubego.
2. Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego.
3. Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych, które często umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej. Badanie zazwyczaj trwa 15-30 minut.
4. Wprowadzenie aparatu oraz wdmuchiwanie powietrza do jelita (by lepiej zobrazować pole widzenia) zazwyczaj jest niebolesne, choć może powodować krótkotrwałe dolegliwości bólowe oraz wzdęcia.
5. Badanie zazwyczaj przeprowadza się bez znieczulenia, choć w niektórych przypadkach może być ono wskazane, o czym decyduje lekarz wykonujący badanie w porozumieniu z lekarzem anestezjologiem.
IV. Postępowanie po kolonoskopii
l . Należy pójść do toalety, aby oddać nadmiar gazów znajdujących się w jelicie.
2. Po badaniu w znieczuleniu nie wolno jeść ani pić przez 2 godziny.
3. Po badaniu w znieczuleniu, przez cały dzień (minimalnie przez 12 godzin) nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ponieważ środki znieczulające spowalniają reakcje. Nie należy też w tym czasie obsługiwać maszyn i urządzeń mechaniczno-elektrycznych.
4. Po badaniu nie powinno się spożywać alkoholu.
5. W przypadku wystąpienia złego samopoczucia (np. zawroty głowy, mdłości), gorączki, bólów brzucha. krwawienia z odbytu, należy natychmiast powiadomić lekarza rodzinnego, nawet jeśli dolegliwości pojawią się dopiero w kilka dni po badaniu.
Na badanie prosimy zgłosić się z osobą towarzyszącą, ponieważ jeśli zostaną podane środki znieczulające nie będzie można prowadzić samochodu. Jeśli korzystacie Państwo z okularów prosimy je zabrać.
Lek przeczyszczający( FORTRANS) wydawany jest na receptę którą pacjent otrzyma od lekarza specjalisty bądź lekarza rodzinnego !
Preparat Espumisan Easy dostępny jest w aptekach bez recepty!
Godziny przyjęć
Pracownia przyjmuje pacjentów w następujących dniach:
Wtorek: 8.00-16.45
Czwartek: 14.00-15.45
Piątek: 14.00-15.00
SPZOZ w Łęcznej, ul. Krasnystawska 52, 21-010 Łęczna, I piętro.
Tel. 81 752 65 27 w godz. 8.00-15.00