Oddział Chorób Wewnętrznych
Informacje ogólne
Oddział Chorób Wewnętrznych działa w nowym budynku szpitalnym w Łęcznej, przy ulicy Krasnystawskiej 52 od 20 kwietnia 2009 r. Jest nowoczesnym, doskonale wyposażonym oddziałem z doświadczoną i zgraną kadrą, która wcześniej wspólnie pracowała w starym budynku Szpitala Rejonowego w Jaszczowie.
Oddział Chorób Wewnętrznych dysponuje 31 łóżkami, w tym 6 łóżkami w Sali Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Pacjenci mają do dyspozycji 8 sal trzyłóżkowych i 1 salę jednoosobową z pełnym węzłem sanitarnym (WC, umywalka, prysznic), telewizją (płatną), dostępem do internetu. Podczas pobytu w Oddziale chorzy mogą korzystać z materiałów szkoleniowych i informacyjnych dotyczących najczęstszych schorzeń przewlekłych (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej, przewlekłe choroby płuc i nerek).
6-łóżkowa Sala Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego wyposażona jest w nowoczesny system monitorujący firmy Draeger wraz z centralką monitorującą. Wiedza i doświadczenie lekarzy oraz pielęgniarek pozwala stosować nowoczesne metody diagnostyki, a także leczenia w warunkach sali intensywnego nadzoru, łącznie z monitorowaniem parametrów życiowych metodą krwawą (ciśnienie tętnicze, ośrodkowe ciśnienie żylne). Na wyposażeniu Oddziału są dwa stymulatory do stymulacji endokawitarnej wraz z kompletami elektrod do stymulacji i introduktorów oraz defibrylatory (Draeger, rok prod. 2008) – także wyposażone w opcję stymulacji transtorakalnej. Stymulatory endokawitarne wykorzystywane są zarówno do zabezpieczenia pacjentów w Sali Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, jak i pacjentów z innych oddziałów (np. Oddziału Intensywnej Terapii czy Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń lub, zależnie od wskazań, pacjentów przed interwencją chirurgiczną).
Sprzęt i wyposażenie
Oddział dysponuje sprzętem i aparaturą pozwalającą na wykonania pełnej nieinwazyjnej diagnostyki układu krążenia. Jest to:
- zestaw do badań wysiłkowych serca z bieżnią ruchomą (Producent GE Heathcare, rok prod. 2007);
- zestawy do 24-godzinnego monitorowania EKG - holter EKG (Oxford, rok prod. 2008) – 6 rejestratorów;
- zestaw do 24-godzinnego monitorowania ciśnienia tętniczego (Oxford, rok prod. 2008) – 8 rejestratorów;
- Zestaw do wykonywania testów pochylniowych (TILT-TEST);
- aparaty EKG (rok prod. 2008);
- echokardiograf wysokiej klasy z kompletem głowic do wykonywania badań echokardiograficznych (w tym badań przezprzełykowych), naczyniowych oraz badania narządów jamy brzusznej (Vivid 7 Pro);
- aparat Doppler Bidop ES 100 VX z głowicą 10 MHz do oceny krążenia obwodowego;
- system telemetrii EKG Draeger (6 rejestratorów);
Ponadto:
- spirometr Spirolab III, pozwalający wykonywać min. próby rozkurczowe;
- głowica (convex) USG do badań narządów jamy brzusznej;
- głowica USG do badań ginekologicznych przezpochwowych;
- system komputerowy archiwizujący dane medyczne i osobowe, pozwalający na dużo szybszą i bardziej efektywną pracę, oraz – poprzez szybszy przepływ informacji, dostęp do danych z diagnostyki i leczenia ambulatoryjnego – lepsze gospodarowanie środkami finansowymi.
Profil działania
W Oddziale leczeni są pacjenci ze wskazań pilnych, zgłaszający się bez skierowań, dowiezieni przez zespoły wyjazdowe Pogotowia Ratunkowego, kierowani na leczenie przez lekarzy rodzinnych lub lekarzy świadczących usługi w zakresie pomocy doraźnej oraz jest prowadzona diagnostyka w trybie planowym.
Pacjenci ze schorzeniami ostrymi: neurologicznymi (udar, TIA), kardiologicznymi (ostre zespoły wieńcowe, ostre niewydolności serca) oraz chorzy z zaostrzeniami chorób przewlekłych lub ich powikłaniami (cukrzyca, POChP, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca) stanowią większość.
W Oddziale diagnozowani i leczeni są także pacjenci w trybie planowym. W grupie tej są osoby ze schorzeniami układu krążenia, kwalifikowane do specjalistycznych procedur diagnostyczno-leczniczych (badanie koronarograficzne i angioplastyka wieńcowa, elektrostymulacja stała, stosowanie wszczepialnych kardiowerterów-defibrylatorów, operacje bariatryczne, onkologiczne i inne), wykonywanych w ośrodkach wysokospecjalistycznych.
Badania kliniczne
W 2013 roku Oddział prowadzi trzy badania kliniczne: SAVOR TIMI 53 (na ukończeniu), PEGASUS TIMI 54, EUCLID (rozpoczęte w grudniu 2012 r.). Zakończono cztery projekty fazy: D3060C00003, A6631029, MISTRAL oraz DAPA 19. W przygotowaniu kolejne dwa.
Od początku działania Oddziału w nowej siedzibie, we wszystkich projektach wzięło udział ok. 100 pacjentów! Uzyskali oni w ten sposób możliwość nieodpłatnego leczenia nowym, zazwyczaj bardzo drogim i nierefundowanym przez NFZ lekiem. Na Oddziale nie są prowadzone badania fazy I i II.
Personel medyczny
Lekarz Koordynujący
- dr n. med. Marcin Skórski, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog
Lekarze
- lek. Krzysztof Cichoń, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog
- lek. Piotr Drążkiewicz, specjalista chorób wewnętrznych
- lek. Monika Jodełka, specjalista chorób wewnętrznych
Pielęgniarka Koordynująca
- mgr piel. Barbara Zając, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego
Szkolenia i praktyki
Od 2009 roku Oddział Chorób Wewnętrznych jest ośrodkiem uprawnionym do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w zakresie chorób wewnętrznych. Lekarze chcący się specjalizować w tej dziedzinie medycyny mają do dyspozycji 7 miejsc.
W Oddziale Chorób Wewnętrznych odbywają praktyki zawodowe oraz zajęcia praktyczne studenci wydziałów lekarskich, pielęgniarskich, słuchacze studium ratownictwa medycznego oraz szkół opiekunów medycznych.
Personel medyczny oddziału stale podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach, szkoleniach oraz konferencjach naukowych.