Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej rozpoczął realizację projektu "Poprawa efektywności energetycznej SPZOZ w Łęcznej poprzez wymianę oświetlenia na energooszczędne”. Wartość Projektu wynosi 1 457 659,44 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 wynosi 965 537,41 zł.
Projekt polega na wymianie oświetlenia w budynku szpitala na oświetlenie ledowe, energooszczędne. Wymianie podlegać będzie 1956 punktów świetlnych oświetlenia podstawowego oraz 797 opraw oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego. Ponadto w projekcie zaplanowano zainstalowanie kompleksowego systemu inteligentnego sterowania oświetleniem oraz działania promocyjno – informacyjne dotyczące minimalizowania konsumpcji energii i zmniejszania energochłonności.

Projekt ledowy jest na finiszu. Za kilka miesięcy temat zostanie zakończony, ale rezultaty pozostaną na dłużej. Dzięki projektowi „Poprawa efektywności energetycznej SPZOZ w Łęcznej poprzez wymianę oświetlenia na energooszczędne” zyskają pacjenci i mieszkańcy.

- Efekty są znaczące – o 43 proc. zmniejszenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla – podkreśla dyrektor SPZOZ w Łęcznej Krzysztof Bojarski. Dlatego będziemy w przyszłości kontynuować ten ekologiczny kierunek. Chcemy na budynku szpitalnym zamontować panele fotowoltaiczne. Sprawdzone zostały warunki techniczne dachu i rozważaliśmy układ paneli pod względem najwyższej efektywności.
To plany na przyszłość, a teraz już widać pozytywne skutki realizowanego projektu. Jego wartość to ok. 1,5 mln zł. Za te środki przeprowadzono kilka ważnych inwestycji znacząco wpływających na zużycie energii.
- Projekt ten oceniamy bardzo wysoko także w wymiarze ekonomicznym. Szczególnie teraz, gdy ceny energii tak bardzo wzrosły, ma on dla nas jeszcze większą wartość – dodaje dyr. K. Bojarski.
Najważniejszym efektem projektowym jest nowe oświetlenie ledowe, które zastąpiło 2700 opraw oświetlenia podstawowego i oświetlenia awaryjnego (1956 punktów świetlnych oświetlenia podstawowego oraz 797 opraw oświetlenia awaryjnego
i ewakuacyjnego).
Ledy pojawiły się w całym szpitalu – w salach, pomieszczeniach biurowych i korytarzach.
W łazienkach i klatkach schodowych zamontowano czujki ruchu, które uruchamiają oświetlenie tylko wtedy, gdy ktoś przechodzi. Wymienione zostało również oświetlenie ewakuacyjne awaryjne, czyli kierunkowskazy w postaci zielonych strzałek, które teraz także są energooszczędnym produktem. Efektywność całego przedsięwzięcia monitoruje system nowych urządzeń, które pojawiły się także w ramach realizowanego projektu.
Wartość projektu wynosi 1 457 659,44 zł, z czego wkład UE to 965 537,41, a wkład własny
– 492 122,03 zł. Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Celem projektu jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 43,63% i kosztów operacyjnych szpitala, poprawa warunków oświetleniowych pracy personelu SPZOZ w Łęcznej oraz jakości pobytu pacjentów w szpitalu. Wymiana oświetlenia przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej obiektu a co za tym idzie zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery i poprawy jakości powietrza.

Wartość projektu to 1 457 659,44 zł, wkład UE – 965 537,41 (dofinansowanie 85%), a wkład własny – 492 122,03 zł.
Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 w zakresie Osi Priorytetowych 5 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna, działania 5.5 promocja niskoemisyjności.

29 kwietnia 2021r. Marszałek Województwa Lubelskiego wręczył dyrektorowi SPZOZ w Łęcznej umowę na realizację zadania pt.: "Poprawa efektywności energetycznej SPZOZ w Łęcznej poprzez wymianę oświetlenia na energooszczędne”
7 czerwca 2021r. ogłoszone zostało postepowanie przetargowe na realizację projektu.
17 sierpnia 2021r. podpisana została umowa z wykonawcą na realizację zadania.