Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Aktualności

O problemach chirurgii plastycznej z senatorami RP

O problemach chirurgii plastycznej z senatorami RP

- Chirurgia plastyczna, to nie tylko chirurgia estetyczna, poprawiająca urodę, ale to przede wszystkim ratowanie życia, leczenie oparzeń, usuwanie wad rozwojowych u dzieci, replantacje utraconych kończyn oraz chirurgiczne leczenie ubytków po zabiegach onkologicznych. Chciałbym żeby to był najważniejszy przekaz z dzisiejszego wydarzenia - powiedział prof. Jerzy Strużyna, szef Wschodniego Centrum Lecznia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w SPZOZ w Łęcznej, gdzie 29 czerwca br. odbyło się posiedzenie Senackiej Komisji Zdrowia.

Senatorowie RP spotkali się z przedstawicielami NFZ, PEFRON, ministerstwa zdrowia, wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem oraz rozmawiali o „Problemach leczenia oparzeń i chirurgii rekonstrukcyjnej w Polsce” z największymi autorytetami w dziedzinie chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej w kraju. Do Łęcznej przyjechał m.in. prof. Piotr Wójcicki, prof. Bogusław Antoszewski, prof. Bartłomiej Noszczyk, prof. Henryk Witmanowski, prof. Adam Maciejewski, który w ubr. dokonał pierwszego w świecie przeszczepu twarzy w trybie pourazowym.
- W każdym oddziale chirurgii plastycznej powinny być przeprowadzane zabiegi rekonstrukcyjne, a nie tylko w dwóch ośrodkach w kraju, dlatego ważny jest rozwój nowoczesnych technik chirurgicznych, dlatego dzielimy się wiedzą i szkolimy młodych lekarzy w naszym oddziele w Gliwicach - stwierdził prof. Adam Maciejewski.
Prof. Jerzy Strużyna, szef WCLOiChR, który jest także konsultanem krajowym w dziedzinie chirurgii plastycznej zwrócił też uwagę na niedoskonały system finansowania służby zdrowia. Doprowadził on do tego, że np. dzieci z różnymi wadami rozwojowymi muszą czekać na zabiegi w kolejkach, bo wykonuje się je tylko bowiem w określonych ośrodkach, które mają na to przyznane fundusze.
- Dlatego szukamy nowych rozwiązań i będziemy zmieniać system finansowania. Chcę zbudować system publicznej służby zdrowia - zapowiedział Andrzej Jacyna po. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, obecny na spotkaniu w Łęcznej. - Planujemy stworzyć regulowany rynek służby zdrowia, tak by środki na leczenie nie były rozproszone. Dlatego szpitale będą działały w połączeniu z przychodniami przyszpitalnymi. Ma to zapewnić kompleksowość udzielania świadczeń. Bo nie może być tak, że szpital posiadający specjalistyczny oddział przegrywa postępowanie konkursowe z innym pomiotem, często prywatnym NZOZ, na świadczenia poradni specjalistycznej w tym samym zakresie.
Prezes NFZ stwierdził, że decyzje w sprawie zmian powinny zapaść w ciągu 2-3 miesięcy, a nowy system miałby zacząć działać za rok.
Mimo problemów w służbie zdrowia, lekarze obecni na spotkaniu w Łęcznej prezentowali także osiągnięcia w zakresie przeszczepów i nowatorskich metod leczenia. Dyrektor SPZOZ Krzysztof Bojarski, współgospodarz spotkania zapowiedził wykorzysatnie tej wiedzy we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chrurgii Rekonstrukcyjnej, które przygotowuje się do uruchomienia oddziału mikrochirurgii i replantacji. - Będzie to możliwe za kilka miesięcy - powiedział dyr. Krzysztof Bojarski.

O problemach chirurgii plastycznej z senatorami RP
powrót
POPRZEDNIA AKTUALNOŚĆ NASTĘPNA AKTUALNOŚĆ