Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej

Dyżurka pielęgniarek
Lekarz koordynujący

Informacje ogólne

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej jest oddziałem szpitalnym funkcjonującym w ramach struktury Szpitala Powiatowego w Łęcznej od 24 sierpnia 2009 roku. Jest to jedyny jak do tej pory oddział szpitalny oferujący usługi z dziedziny chirurgii rekonstrukcyjnej i leczenia oparzeń na wschód od Wisły.

W strukturze WCLOiCHR można wyróżnić 5 pododdziałów:
– Oddział Leczenia Oparzeń
– Oddział Chirurgii Plastycznej
– Oddział Leczenia Oparzeń Dzieci
– Oddział Chirurgii Plastycznej Dzieci
– Oddział Intensywnego Leczenia Oparzeń.

We Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej jest 58 miejsc, w tym 20 łóżek w ramach Oddziału Leczenia Oparzeń, 12 łóżek w Oddziale Chirurgii Plastycznej, 8 łóżek w Oddziale Intensywnego Leczenia Oparzeń, 10 łóżek w Oddziale Leczenia Oparzeń Dzieci oraz 8 łóżek w ramach Oddziału Chirurgii Plastycznej Dzieci.

Każda sala przygotowana do leczenia szpitalnego dzieci ma miejsce sypialne dla opiekuna prawnego dziecka. Wszystkie sale są wyposażone w węzeł sanitarny i przygotowane do hospitalizacji 2 chorych, z wyjątkiem 6 sal na Oddziale Leczenia Oparzeń, gdzie istnieje możliwość hospitalizacji 3 pacjentów. Liczba leczonych pacjentów rosła systematycznie z roku na rok. W 2011 wynosiła 388, natomiast w 2018 roku hospitalizowanych było 1340 chorych.

Wyposażenie

– mikroskop – do wykonywania operacji mikrochirurgicznych
– laser CO2
– laser Doppler – do pomiaru głębokości oparzeń
– narzędzia chirurgiczne klasyczne
– narzędzia mikrochirurgiczne
– zestawy do osteosyntezy
– TEG – do pomiaru krzepliwości krwi
– dermatomy [w tym dermatom systemu MEEK] – do pobierania przeszczepów skóry
– zestawy VAC – do leczenia podciśnieniowego
– aparat USG
– respiratory
– aparaty do dializy
– platformy do pomiarów hemodynamicznych
– koce i maty grzewcze
– materace przeciwodleżynowe

Zakres świadczeń

Poszczególne pododdziały mają swoją specyfikę w zakresie świadczonych procedur. Oddziały Leczenia Oparzeń zajmują się przede wszystkim leczeniem ran oparzeniowych o różnej etiologii – termiczne, chemiczne, elektryczne. W ramach wspomnianego oddziału leczone są również odmrożenia i rozległe rany pourazowe. W leczeniu głębokich oparzeń stosowane są nie tylko metody chirurgicznego oczyszczania ran, ale również najnowocześniejsze enzymatyczne usuwanie martwicy. W zaopatrywaniu ran stosowane są nowoczesne opatrunki i substytuty naskórka oraz skóry właściwej. W WCLOiChR możemy się też pochwalić jedną z największych w Polsce liczbą leczonych i wyleczonych chorych z zespołem Lyella, czyli rozległą martwicą naskórka.

Oddziały chirurgii plastycznej oferują jeszcze szerszy zakres procedur leczniczych. Do najważniejszych należy zaliczyć: operacje rekonstrukcyjne wad wrodzonych takich, jak: rozszczepy, wady uszu, aparatu ochronnego oka, kończyn i piersi. Do następnej grupy należą rekonstrukcje pourazowe głowy, szyi, tułowia i kończyn (przykurcze bliznowate, ubytki tkanek miękkich i powłok). Oddział pełni dyżur replantacyjny dla województwa lubelskiego. Z ostatnich sukcesów należy wspomnieć udaną replantację odciętej ręki na wysokości przedramienia. Leczenie chirurgiczne ręki nieograniczone jest tylko do jej stanów ostrych. W ramach chirurgii plastycznej przeprowadza się wtórne operacje w zakresie ręki, rekonstrukcje nerwów i ścięgien, a także leczenie zespołów uciskowych nerwów kończyny górnej. Bardzo duży odsetek stanowią też operacje plastyczne nosa, piersi, powłok brzucha, ramion oraz ud, jak i samej skóry po usunięciu chirurgicznym zmian nowotworowych. Wykonuje się też rekonstrukcje piersi po mastektomii. Coraz częściej i szerzej wykorzystywane są w ramach chirurgii plastycznej techniki mikrochirurgiczne w zamykaniu ubytków tkanek w rekonstrukcjach pourazowych i onkologicznych.

Warunki przyjęć planowych

Pacjenci kierowani są do przyjęcia w trybie planowym z Poradni Chirurgii Plastycznej. Warunkiem koniecznym hospitalizacji w naszym oddziale jest konsultacja i kwalifikacja w Poradni Chirurgii Plastycznej.

Telefon do rejestracji do poradni: +48 81 7526200

Warunki przyjęć ostrych

WCLOiChR pełni ostry dyżur oparzeniowy dla dorosłych oraz dzieci powyżej 12 miesiąca życia.

Celem przekazania poszkodowanego z oparzeniem lub urazem ręki do WCLOiChR konieczny jest kontakt telefoniczny z lekarzem dyżurnym celem potwierdzenia wolnych miejsc, możliwości leczenia i kwalifikacji pacjenta do hospitalizacji.

W przypadku urazów rąk kwalifikacja do operacji podejmowana jest na podstawie rozmowy (konsultacji telefonicznej) i przesłanej dokumentacji fotograficznej.

Telefon kontaktowy do dyżurnego: +48 665 270 535

Adres e-mail: wcloichr@gmail.com