Oddział Rehabilitacji i Dzienny Ośrodek Rehabilitacji

2. Zabiegi
  3. Personel medyczny

Informacje ogólne

Kinezyterapia to całość postępowania leczniczego, którego celem jest usprawnianie poprzez ruch.

„…ruch może zastąpić każdy lek, żaden lek nie może zastąpić ruchu…”.
C. T. Tissot

Oddział Rehabilitacji w SPZOZ powstał w styczniu 2011 roku. Dysponuje 18 łóżkami w salach 3-osobowych z łazienką i tv. Zespół medyczny zapewnia profesjonalną rehabilitację przy różnego rodzaju dysfunkcjach narządów ruchu. Zabiegi wykonywane są z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego i specjalistycznej aparatury.

Działa tu również Dzienny Ośrodek Rehabilitacji, w którym w ramach trzytygodniowych turnusów pacjent poddawany jest serii ćwiczeń i zabiegów zaleconych przez lekarza.
Kontrakt z NFZ obejmuje rehabilitację ogólnoustrojową, czyli kompleksową fizjoterapię narządu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem rehabilitacji ze wskazań ortopedycznych, ale też wskazań neurologicznych, reumatologicznych, onkologicznych i pulmonologicznych.

Oddział Rehabilitacji i Dzienny Ośrodek Rehabilitacji w Łęcznej oferuje:
- indywidualne podejście do problemu i terapii każdego pacjenta
- dokładną diagnostykę i ocenę stanu klinicznego
- pracę ukierunkowaną na zaburzoną funkcję
- indywidualną pracę z pacjentem
- przygotowanie pacjenta do samodzielnych ćwiczeń, tzw. autoterapia
- opracowanie ćwiczeń dla każdego pacjenta

Fizykoterapia jest działem lecznictwa, w którym wykorzystuje się występujące w przyrodzie naturalne czynniki fizyczne takie jak np. promieniowanie słońca oraz czynniki fizyczne wytworzone przez różnego rodzaju urządzenia, np. dostarczające energię cieplną, prądy małej i wielkiej częstotliwości, promieniowanie świetlne, nadfioletowe, podczerwone oraz ultradźwięki.

Z zakresu fizykoterapii ORiDOR stosuje:
- galwanizację
- jonoforezę
- prąd Träberta
- prądy HV
- tens
- prądy diadynamiczne
- prądy interferencyjne
- elektrostymulację
- prąd Kotza
- tonolizę
- pole magnetyczne (magnetoterapia i magnetostymulacja)
- laser
- ultradźwięki
- lampę sollux
- kąpiel galwaniczną 4-komorową

SPZOZ Łęczna - Oddział Rehabilitacji / 3:5

Zabiegi

W ramach hydroterapii wykonywany jest:
- masaż podwodny całościowy
- kąpiel perełkowa z ozonoterapią
- masaż wirowy kończyn
- kąpiel sucha CO2

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, był stosowany już w starożytności. Wywołuje wiele efektów, m.in. wzrost przemiany materii, temperatury ciała, wzrost lub zmniejszenie napięcia mięśniowego (w zależności od sposobu wykonywania masażu), wzrost ukrwienia okolicy ciała poddanej zabiegowi, poprawę sprawności narządu ruchu.

Kinesiology taping to coraz popularniejsza metoda wykorzystywana w fizjoterapii, która jest stosowana przez ORiDOE w Łęcznej. Jest ona bezbolesna i polega na bezpośrednim oddziaływaniu na skórę za pomocą specjalnych plastrów, które działają także na układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy.
Kinezyterapia może być stosowana miejscowo, w której wszystkie oddziaływania dotyczą bezpośrednio narządu zmienionego chorobowo, a ich dobór zależy od stanu pacjenta i zamierzonego efektu. W tym celu stosuje się:
- ćwiczenia bierne
- ćwiczenia czynno-bierne
- ćwiczenia samowspomagane
- ćwiczenia czynne w odciążeniu
- ćwiczenia czynne
- ćwiczenia z oporem
- ćwiczenia prowadzone
- redresje (usuwanie przykurczów stawowych)
- wyciągi
- ćwiczenia synergistyczne
- ćwiczenia oddechowe
- ćwiczenia relaksacyjne
- pionizacja i nauka chodzenia

Kinezyterapia ogólna – to ćwiczenia wykonywane w miejscach nie objętych chorobą.
W tym przypadku stosuje się:
- ćwiczenia ogólnokondycyjne
- ćwiczenia gimnastyki porannej