+ -

Dyżurka pielęgniarek
Lekarz koordynujący

Informacje ogólne

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej jest oddziałem szpitalnym funkcjonującym w ramach struktury Szpitala Powiatowego w Łęcznej od 24 sierpnia 2009 roku. Jest to jedyny jak do tej pory oddział szpitalny oferujący usługi z dziedziny chirurgii rekonstrukcyjnej i leczenia oparzeń na wschód od Wisły.

W strukturze WCLOiCHR można wyróżnić 5 pododdziałów:
– Oddział Leczenia Oparzeń
– Oddział Chirurgii Plastycznej
– Oddział Leczenia Oparzeń Dzieci
– Oddział Chirurgii Plastycznej Dzieci
– Oddział Intensywnego Leczenia Oparzeń.

We Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej jest 58 miejsc, w tym 20 łóżek w ramach Oddziału Leczenia Oparzeń, 12 łóżek w Oddziale Chirurgii Plastycznej, 8 łóżek w Oddziale Intensywnego Leczenia Oparzeń, 10 łóżek w Oddziale Leczenia Oparzeń Dzieci oraz 8 łóżek w ramach Oddziału Chirurgii Plastycznej Dzieci.

Każda sala przygotowana do leczenia szpitalnego dzieci ma miejsce sypialne dla opiekuna prawnego dziecka. Wszystkie sale są wyposażone w węzeł sanitarny i przygotowane do hospitalizacji 2 chorych, z wyjątkiem 6 sal na Oddziale Leczenia Oparzeń, gdzie istnieje możliwość hospitalizacji 3 pacjentów. Liczba leczonych pacjentów rosła systematycznie z roku na rok. W 2011 wynosiła 388, natomiast w 2018 roku hospitalizowanych było 1340 chorych.

Wyposażenie

– mikroskop – do wykonywania operacji mikrochirurgicznych
– laser CO2
– laser Doppler – do pomiaru głębokości oparzeń
– narzędzia chirurgiczne klasyczne
– narzędzia mikrochirurgiczne
– zestawy do osteosyntezy
– TEG – do pomiaru krzepliwości krwi
– dermatomy [w tym dermatom systemu MEEK] – do pobierania przeszczepów skóry
– zestawy VAC – do leczenia podciśnieniowego
– aparat USG
– respiratory
– aparaty do dializy
– platformy do pomiarów hemodynamicznych
– koce i maty grzewcze
– materace przeciwodleżynowe

Zakres świadczeń

Poszczególne pododdziały mają swoją specyfikę w zakresie świadczonych procedur. Oddziały Leczenia Oparzeń zajmują się głównie zaopatrywaniem ran oparzeniowych o różnej etiologii – termiczne, chemiczne, elektryczne, ale nie tylko. W ramach wspomnianego oddziału leczy się również odmrożenia, rozległe rany pourazowe oraz trudno gojące się rany. W leczeniu głębokich oparzeń stosowane są nie tylko metody chirurgicznego oczyszczania ran, ale również najnowocześniejsze enzymatyczne usuwanie martwicy. W zaopatrywaniu ran stosowane są najnowocześniejsze opatrunki i substytuty naskórka oraz skóry właściwej. W WCLOiChR możemy się też pochwalić jedną z największych w Polsce liczbą leczonych i wyleczonych chorych z zespołem Lyella, czyli rozległą martwicą naskórka.

Oddziały chirurgii plastycznej oferują jeszcze szerszy zakres procedur leczniczych. Do najważniejszych należy zaliczyć: operacje rekonstrukcyjne wad wrodzonych takich, jak: rozszczepy, wady uszu, aparatu ochronnego oka, kończyn i piersi. Do następnej grupy należą operacje pourazowe głowy, szyi, tułowia i kończyn (przykurcze bliznowate, ubytki tkanek miękkich i powłok). Najistotniejszy dla Lubelszczyzny w tej grupie wydaje się pełniony 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu dyżur replantacyjny ręki. Rutynowe stało się już w trakcie dyżuru przyszywanie odciętych palców. Z ostatnich sukcesów należy wspomnieć udaną replantację odciętej ręki na wysokości przedramienia. Leczenie chirurgiczne ręki nieograniczone jest tylko do jej stanów ostrych. W ramach chirurgii plastycznej przeprowadza się operacje chorób przewlekłych ręki, zespołów uciskowych nerwów kończyny górnej, rekonstrukcje nerwów i ścięgien. Bardzo duży odsetek stanowią też operacje plastyczne nosa, piersi, powłok brzucha, ramion oraz ud, jak i samej skóry po usunięciu chirurgicznym zmian nowotworowych. Wykonuje się też rekonstrukcje piersi po mastektomii. Coraz częściej i szerzej wykorzystywane są w ramach chirurgii plastycznej techniki mikrochirurgiczne w zamykaniu ubytków tkanek w rekonstrukcjach pourazowych i onkologicznych.

Warunki przyjęcia dziecka na zabieg do WCLOiCHR

• Nie wykonanie szczepień ochronnych w okresie 6 tygodni przed przyjęciem do Szpitala.
  • Brak kontaktu z chorobami zakaźnymi ( ospa, świnka, koklusz, szkarlatyna, inf. wirusowe) w ostatnich 4 tygodniach.
  • Wykonanie badań podstawowych- na max. 10 dni przed przyjęciem do Szpitala (badania można wykonać również w Łęcznej – należy zgłosić się do poradni) -Morfologia+ rozmaz, Koagulogram, Grupa Krwi główna +Rh, Badanie ogólne moczu
  • Wyniki badań laboratoryjnych powinny być prawidłowe. W przypadku badań wykonanych w rejonie oceny dokonuje lekarz rodzinny - pediatra. Mile widziane wystawienie opinii o stanie zdrowia dziecka. W przypadku gdy lekarz jest pod stałą opieką specjalisty np. kardiologa, neurologa wymagane jest zaświadczenie od specjalisty o braku przeciwwskazań do wykonania operacji w znieczuleniu ogólnym.
  • Nie podawanie w tygodniu poprzedzającym przyjęcie do Szpitala leków typu aspiryna lub zawierające salicylany

W przypadku infekcji u dziecka proszę poinformować o tym fakcie telefonicznie i ustalić inny termin operacji. Kontakt:

Rejestracja - 81 752 62 00
Pokój lekarzy - 81 752 65 53
email: m.budner@spzoz.powiatleczynski.pl

Personel medyczny

Koordynator Ośrodka

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna – lekarz koordynujący WCLOiChR, specjalista chirurgii plastycznej

Lekarze

• dr n. med. Ryszard Mądry, z-ca lekarza koordynującego WCLOiChR, specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej
• lek. Magdalena Bugaj-Tobiasz, specjalista chirurgii plastycznej
• dr n. med. Margareta Budner, specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii dziecięcej