Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Pracownia endoskopowa

Pracownia przyjmuje pacjentów w następujących dniach:

Wtorek 8.00-16.45
Czwartek 14.00-15.45
Piątek 14.00-15.00

tel. 81 752 65 27 w godz. 8.00-15.00

SPZOZ w Łęcznej, ul. Krasnystawska 52

21-010 Łęczna

I piętro

 

W SPZOZ w Łęcznej wykonywana jest:

- gastroskopia
- kolanoskopia
- polipektomia
- Ecpw (endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna)
- Eus (endoskopowa ultrasonografia trzustki)
- Eus z biopsją (endoskopowa ultrasonografia trzustki + pobierany wycinek w celu badań)
- zakładanie PEG (gastroskopia odżywcza)
- poszerzanie, protezowanie przełyku
- polipektomia techniką ESD


Ważne!

Zrealizowanie badania możliwe jest w momencie, gdy pacjent posiada skierowanie (skierowanie do pracowni endoskopii). Pacjent może uzyskać skierowanie na poszczególne badania od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.

Na czym polega badanie endoskopowe ?

Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała pacjenta sondy, za pomocą której lekarz obserwuje i analizuje obraz znajdujący się na ekranie monitora.
Gastroskopia - badanie umożliwiające diagnostykę i leczenie górnego odcinka układu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Kolonoskopia- badanie umożliwiające diagnostykę i leczenie chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

W jakich przypadkach należy wykonać endoskopię?

Pacjenci kierowani na endoskopie najczęściej zgłaszają się z takimi problemami jak: utrzymujące się dolegliwości bólowe brzucha, zgaga, wymioty, trudności z połykaniem, niewyjaśniony spadek wagi ciała, biegunka, zaparcia, wzdęcia czy krew w stolcu. Bezwzględnymi wskazaniami do badań endoskopowych jest podejrzenie występowania choroby nowotworowej (żołądka i dwunastnicy, jelita grubego, przełyku lub żołądka), chorób zapalnych (wrzodziejącego zapalenie jelita grubego, choroby Crohna, choroby wrzodowej przełyku) czy choroby refluksowej.
Kolonoskopia zalecana jest również jako badanie profilaktyczne (nawet przy braku dolegliwości) u osób, które ukończyły 50 rok życia.
Badanie endoskopowe diagnozuje, ale pozwala również na przeprowadzenie zabiegów leczniczych, takich jak np. usuwanie polipów, tamowanie krwawień, usuwanie ciał obcych. W przypadku diagnozowania choroby wrzodowej badanie pomaga określić charakter choroby, a w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej endoskopia pozwala na pobranie wycinka zmiany do dalszej diagnostyki.

 

Przygotowanie do badań gastroskopii
Przygotowanie do badań kolonoskopii