+ -

Pracownia endoskopowa

Pracownia przyjmuje pacjentów w następujących dniach:

Wtorek 8.00-16.45
Czwartek 14.00-15.45
Piątek 14.00-15.00

tel. 81 752 65 27 w godz. 8.00-15.00

SPZOZ w Łęcznej, ul. Krasnystawska 52

21-010 Łęczna

I piętro

 

W SPZOZ w Łęcznej wykonywana jest:

- gastroskopia
- kolanoskopia
- polipektomia
- Ecpw (endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna)
- Eus (endoskopowa ultrasonografia trzustki)
- Eus z biopsją (endoskopowa ultrasonografia trzustki + pobierany wycinek w celu badań)
- zakładanie PEG (gastroskopia odżywcza)
- poszerzanie, protezowanie przełyku
- polipektomia techniką ESD


Ważne!

Zrealizowanie badania możliwe jest w momencie, gdy pacjent posiada skierowanie (skierowanie do pracowni endoskopii). Pacjent może uzyskać skierowanie na poszczególne badania od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.

Przygotowanie do badania kolonoskopii

Na 6-8 godzin przed rozpoczęciem oczyszczania jelit prosimy koniecznie zjeść mały, lekkostrawny posiłek. Zasadą jest, żeby preparat do oczyszczania jelit przyjąć w dwóch dawkach, w odstępie kilku godzin. W ulotce preparatu podano dokładne instrukcje jego stosowania.
Na kilkanaście godzin przed badaniem prosimy przyjąć pierwszą porcję preparatu (Fortrans). Normalną reakcją w tym czasie będą liczne wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną. Pierwszy stolec pojawi się prawdopodobnie jeszcze w czasie picia pierwszej porcji lub w ciągu najbliższych godzin. W czasie oczyszczania jelit prosimy w miarę możliwości o normalną aktywność i poruszanie się (chodzenie).
Po kilkugodzinnej przerwie prosimy przygotować i wypić drugą porcję preparatu. Ostatni wodnisty stolec pojawi się prawdopodobnie w ciągu 2-3 godzin od zakończenia picia drugiej dawki. Prosimy uwzględnić to planując przyjazd do nas. Jedynie w przypadku, kiedy przyjedziecie Państwo do nas z daleka środkami komunikacji publicznej i podróż zajmie wam wiele godzin, prosimy zacząć oczyszczanie jelit 1-2 godziny wcześniej (ale nie wcześniej niż 2 godziny), tak by skończyć oczyszczanie jelit wcześniej. Prosimy nie stosować leków przeciwbiegunkowych w czasie i po oczyszczaniu jelit. Picie płynów należy zakończyć najpóźniej na 2 godziny przed badaniem. W razie nudności prosimy zwolnić tempo wypijanych płynów.
Preparat do oczyszczenia jelit należy rozpuścić w wodzie lub innym, przejrzystym płynie. Oprócz wody do picia dozwolone są: klarowne soki, przejrzyste napoje, „słaba” herbata (jasna), kawa w małej ilości (bez „fusów” i bez mleka), czysty warzywny bulion (bez tłuszczu).
Na badanie proszę zgłosić się z osobą towarzyszącą. Jeśli pacjent przyjedzie własnym samochodem, nie powinien go prowadzić bezpośrednio po badaniu – prosimy zabrać drugiego kierowcę. Jeśli korzystacie Państwo z okularów, prosimy je zabrać. Jeżeli mieliście już kiedyś kolonoskopię, prosimy o zabranie jej opisu. Badania endoskopowe wymagają pisemnej zgody pacjenta!.

Na czym polega badanie endoskopowe ?

Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała pacjenta sondy, za pomocą której lekarz obserwuje i analizuje obraz znajdujący się na ekranie monitora.
Gastroskopia - badanie umożliwiające diagnostykę i leczenie górnego odcinka układu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Kolonoskopia- badanie umożliwiające diagnostykę i leczenie chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

W jakich przypadkach należy wykonać endoskopię?

Pacjenci kierowani na endoskopie najczęściej zgłaszają się z takimi problemami jak: utrzymujące się dolegliwości bólowe brzucha, zgaga, wymioty, trudności z połykaniem, niewyjaśniony spadek wagi ciała, biegunka, zaparcia, wzdęcia czy krew w stolcu. Bezwzględnymi wskazaniami do badań endoskopowych jest podejrzenie występowania choroby nowotworowej (żołądka i dwunastnicy, jelita grubego, przełyku lub żołądka), chorób zapalnych (wrzodziejącego zapalenie jelita grubego, choroby Crohna, choroby wrzodowej przełyku) czy choroby refluksowej.
Kolonoskopia zalecana jest również jako badanie profilaktyczne (nawet przy braku dolegliwości) u osób, które ukończyły 50 rok życia.
Badanie endoskopowe diagnozuje, ale pozwala również na przeprowadzenie zabiegów leczniczych, takich jak np. usuwanie polipów, tamowanie krwawień, usuwanie ciał obcych. W przypadku diagnozowania choroby wrzodowej badanie pomaga określić charakter choroby, a w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej endoskopia pozwala na pobranie wycinka zmiany do dalszej diagnostyki.

 

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.