Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Aktualności

Szpitalny Oddział Ratunkowy większy i z nowym wyposażeniem

Zakończyła się przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Łęcznej. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł, trwała kilkanaście miesięcy, a jej efekty zaprezentowanona oficjalnym otwarciu 19 marca 2024 r. Nowa część lada dzień zostanie oddana do użytku pacjentom. 

 Realizacja projektu „Przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w SPZOZ w Łęcznej”  rozpoczęła się jesienią 2022 roku.  – Pomysł na rozbudowę tego oddziału zrodził się w czasie pandemii. To wtedy okazało się, że nasz system pomocy pacjentom w stanie podwyższonego zagrożenia ma wiele mankamentów –  mówił dyrektor SPZOZ w Łęcznej Krzysztof Bojarski na otwarciu nowej części SOR. - Zauważyliśmy, że drogi pacjentów zakażonych i niezakażonych krzyżowały się, że z tej samej bazy diagnostycznej w szpitalu  korzystały obie grupy.
To powodowało konieczność dezynfekcji, a w konsekwencji wyłączało funkcjonowanie na kilka godzin dział diagnostyki.

Teraz oddział  jest większy i sprawniejszy. –  Rozszerzyliśmy, stworzyliśmy nowy moduł diagnostyczny obejmujący tomografię komputerową i rentgenodiagnostykę. Dzisiaj nie będziemy musieli korzystać z bazy, która obsługuje szpital – stwierdził dyr. K. Bojarski.

SOR został przebudowany tak, że w razie zagrożenia epidemiologicznego część dolna - na poziomie zero stanie się strefą czerwoną, przeznaczoną dla pacjentów zakażonych.  Teraz gdy nie ma pandemii na parterze działa Ambulatorium, gdzie udzielana jest nocna i świąteczna pomoc medyczna.  Dzięki nowej inwestycji przestrzeń Szpitalnego Oddziału Ratunkowego powiększyła się o ok. 500 mkw.   - To pozwoli nam nie tylko poprawić warunki pracy i komfort chorych, ale także zwiększać liczbę przyjmowanych pacjentów – zapowiedział dyr. Krzysztof Bojarski. - Obecnie na SOR trafia rocznie niemal 12 tysięcy osób, najwięcej latem - od maja do września, gdy zapewniamy opiekę medyczną osobom przyjeżdżającym na nasze pojezierze.

Dyrektor nie tylko przedstawił szczegóły nowej inwestycji, ale przypomniał także najważniejsze wydarzenia minionego roku. Było więc o uzyskanym Certyfikacie akredytacyjnym i wyniku (93 proc. ), który plasuje szpital na pierwszym miejscu w  województwie lubelskim oraz trzecim w kraju. Certyfikację prowadzi Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, a na liście podmiotów  posiadających  akredytację jest 189 szpitali.

Drugim znaczącym sukcesem szpitala było zajęcie 2. miejsca w rankingu Rzeczpospolitej „Lider Zarządzania” w kategorii szpitali z kontraktem do 100 mln zł. Dopełnieniem tych sukcesów  była zakończona inwestycja w Jaszczowie i z pewnością będzie także wynik finansowy, który sięgnie ok. 9 mln zł. Dlatego szpital może planować kolejne inwestycje: rozbudowę lądowiska dla helikopterów, parkingi, fotowoltaikę i budowę Centrum Zdrowia Psychicznego.  

Do tych sukcesów nawiązywali w swoich wypowiedziach kolejne osoby zabierające głos – wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, posłanka Marta Wcisło, członek zarządu NBP Artur Soboń gratulując sukcesów dyrektorowi, ale także pracownikom SPZOZ w Łęcznej.

Rolę szpitala dla regionu podkreślał także Krzysztof Niewiadomski, starosta łęczyński.
– To następna inwestycja w powiecie, po centrum senioralnym, ZOL w Jaszczowie, która wpisuję się w politykę zarządu powiatu i jest kolejnym elementem budującym naszą markę jako region. Już nie tylko pojezierze przyciąga, bo  tu można wypocząć. Tu także można być bardzo dobrze leczonym – stwierdził starosta Krzysztof Niewiadomski.  

Zapowiedź kolejnej inwestycji w Łęcznej i jej finansowania ogłosił wiceminister zdrowia.  
- W grudniu podpisana została umowa między dyrektorem szpitala a ministerstwem zdrowia na doposażenie tego oddziału ratunkowego. Jej wartość to ponad 7,3 mln zł. Kwota ma być przeznaczona na kolejne zakupy sprzętu: kardiomonitorów, respiratorów, rentgena, usg czy systemu do archiwizacji danych – poinformował Marek Kos, podsekretarz stanu
w ministerstwie zdrowia

-----------

Rozbudowa SOR w Łęcznej kosztowała  10.212.912,62 zł. Dotacja celowa z budżetu państwa wyniosła
7.426.695,48 zł, a wkład własny SPZOZ w Łęcznej oraz Starostwa Powiatowego - 2.786.217,14 zł. Inwestycja rozpoczęła się jesienią 2022 roku, a zakończyła w grudniu 2023 r. Prace budowalne wykonała firma Empora Pawła Dołgana z Lublina.

 

powrót
POPRZEDNIA AKTUALNOŚĆ NASTĘPNA AKTUALNOŚĆ