Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Aktualności

Stop boreliozie! Podsumowanie projektu

Ponad 15 proc. osób przebadanych w ramach projektu „STOP boreliozie!” była chora nie mając objawów klinicznych, ale wyniki testów i postawiona diagnoza pozwalała wdrożyć właściwe leczenie. Udział w tym projekcie wzięło 8767 osób, a zakażenie wykryto u 1362 z nich. Projekt „Stop boreliozie!” realizowały trzy podmioty od marca 2020 roku do grudnia 2022 roku. Wyniki i podsumowanie efektów zostało przedstawione na konferencji prasowej 28 marca 2023 r. , w której uczestniczył wicemarszałek województwa Zbigniew Wojciechowski, starosta łęczyński Krzysztof Niewiadomski, prof. Krzysztof Tomasiewicz oraz partnerzy projektu.

- Początek naszych działań był bardzo trudny, bo mieliśmy pandemię i musieliśmy korygować niektóre założenia projektu, ale wspólnie z Lubelskim Parkiem Naukowo - Technologicznym oraz NZOZ Salmed S.C. z Łęcznej udało nam się doprowadzić go do końca i rozliczyć – powiedział Krzysztof Bojarski, dyr. Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej.
Projekt skierowany był do mieszkańców woj. lubelskiego w wieku aktywności zawodowej, z grup ryzyka (rolników, leśników, myśliwych), ale też do osób, które miały kontakt z kleszczem. To było duże przedsięwzięcie logistyczne, bo w sumie wykonanych zostało prawie 11 tysięcy testów w II etapach. Osoby, które miały dodatnie wyniki po pierwszym teście, miały wykonywane kolejne badanie.
Realizację projektu ocenił prof. Krzysztof Tomasiewicz z Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie, który go wspierał, ale także służył pomocą medyczną osobom z dodatnimi wynikami testów. - Ten projekt pokazał, że można w sposób nowoczesny i adekwatny robić to co jest właściwe czyli identyfikować osoby, które mogą być zakażone i w ten sposób diagnozować chorobę na wczesnym etapie - stwierdził prof. K. Tomasiewicz.
Jak podkreślił ekspert od chorób zakaźnych, borelioza jest chorobą podstępną i może powodować odległe problemy zdrowotne, np. reumatologiczne, kardiologiczne, neurologiczne. Dzięki działaniom, jakie były przeprowadzone w projekcie można boreliozę zidentyfikować i szybko wyleczyć.
Wartość projektu „Stop boreliozie!” to 2 309 196,78 zł, w tym kwota przyznanego dofinansowania ze środków UE oraz budżetu państwa wyniosła 2 078 277,10 zł.

 

 

powrót
POPRZEDNIA AKTUALNOŚĆ NASTĘPNA AKTUALNOŚĆ