Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Aktualności

Pierwsza dama RP w Łęcznej

11 stycznia 2023 r. Agata Kornhauser–Duda, żona Prezydenta RP odwiedziła Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej, gdzie trwa szkolenie personelu medycznego z Ukrainy z zakresu zapewnienia kompleksowej opieki medycznej pacjentom z oparzeniami.

W ramach wymiany doświadczeń czterdziestu ukraińskich lekarzy i specjalistów rehabilitacji ma możliwość wzięcia udziału w specjalistycznych seminariach i stażach z zakresu leczenia głębokich oparzeń. Medycy z Ukrainy poznają teorię, a także biorą udział w zajęciach praktycznych, w tym prowadzonych w Centrum Symulacji Medycznej.

Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama RP rozmawiała w Łęcznej z uczestnikami szkolenia, a także z personelem szpitala: dyrektorem Krzysztofem Bojarskim, zastępcą dyrektora ds. medycznych – Piotrem Tomaką oraz profesorem Jerzym Strużyną – szefem Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. Jak wyjaśniła, o potrzebie zorganizowania szkolenia na oddziale oparzeniowym dowiedziała się podczas swojej wrześniowej wizyty we Lwowie. Miesiąc później omówiła ten temat z żoną Prezydenta Ukrainy i tak zrodziła się inicjatywa współpracy polskiej i ukraińskiej kadry medycznej.

Uczestnicy trwającego kursu przyznali, że to dla nich bardzo cenne doświadczenie, bo zdobywane e Łęcznej umiejętności są szczególnie przydatne w ich kraju, gdzie od niemal roku trwa wojna.
Dopytywani przez panią prezydentową o warunki pracy lekarzy w ich ojczyźnie, mówili o trudach związanych m.in. z brakami specjalistycznego sprzętu w szpitalach. Rozmówcy wspólnie zgodzili się w tym kontekście co do potrzeby kontynuowania systemowego wsparcia. Lekarze z Ukrainy nie kryli wzruszenia, opowiadając o swojej codzienności, ale i wyrażając wdzięczność Polakom za pomoc, jakiej udzielili swoim sąsiadom.
– Często mówi się, że przykład idzie z góry. Ale tym razem było odwrotnie. Nikogo w Polsce nie trzeba było namawiać do pomocy, to był odruch serca i prawdziwe pospolite ruszenie – mówiła Agata Kornhauser–Duda.

Pani Prezydentowa wyraziła pełne uznanie i podziw dla młodych lekarzy za ich wytężoną pracę w tak trudnych warunkach. Pytała też o kwestie organizacyjne związane z wyjazdem oraz o wskazówki, jak mogłyby wyglądać następne edycje szkoleń.
Stwierdziła też, projekt wsparcia ukraińskich medyków zrealizowano z pomocą wielu różnych podmiotów. – To duże przedsięwzięcie, ale udało się, z czego bardzo się cieszę. Dziękuję panu dyrektorowi, panu staroście, całemu personelowi medycznemu za zorganizowanie szkolenia – mówiła.
Zwracając się do gości z Ukrainy, Agata Kornhauser–Duda prosiła o przekazanie pozdrowień kolegom z pracy i swoim bliskim. – Zawsze są państwo u nas miłe widziani – zapewniła.
Realizację programu wspierają Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Ministerstwa Zdrowia w Polsce i Ukrainie.

Na podstawie www. prezydent.pl/malozonka-prezydenta/aktywność
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

powrót
POPRZEDNIA AKTUALNOŚĆ NASTĘPNA AKTUALNOŚĆ