Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Aktualności

Paranienormalni w szpitalu

Paranienormalni w szpitalu

- Robert Motyka, Michał Paszczyk i Rafał Kadłucki witają Państwa serdecznie. Nazywamy się Paranienormalni i od ponad 16 lat bawimy, rozśmieszamy i dzielimy się dobrą energią i humorem - tak prezentują się na swojej stronie internetowej znani kabareciarze, którzy ostatnio przyjechali do szpitala w Łęcznej. Bynajmniej nie na wstępy. Cel był inny – kolonoskopia.

- Najtrudniej było zadzwonić i się umówić – mówi Rafał Kadłucki. Bo, to że trzeba się badać nie miał wątpliwości. Przypadek raka jelita grubego w najbliższej rodzinie nie pozostawiał złudzeń. - Wykryto go u ojca, gdy miał 65 lat. Operacja, stomia i kilka lat życia z chorobą. A gdyby się wcześniej zbadał? To pytanie do dziś Rafałowi nie daje spokoju.
Robert Motyka to maratończyk. Badania przed biegami traktuje jak obowiązek. – Nie będę ukrywał, że żona mi kazała – mówi z rozbrajającą szczerością artysta.
Nieco inny stosunek do tematu ma Michał Paszczyk. Od 3 lat się nie badał, bo jak twierdzi jest zdrowy, nie choruje i nigdy nie odwoływał swoich występów. – Ale mój kolega bardzo mnie namawiał, bo jego teść zmarł na raka w wieku 53 lat. Nie zrobił wcześniej badań.
Dlaczego ludzie mają opory przed kolonoskopią? Kabaretowe trio wymienia kilka przyczyn – bo strach, bo wstyd, bo to takie niemęskie…A jak jest naprawdę?
- Szybko i komfortowo – mówią zgodnie. - Zanim się zorientowaliśmy było już po badaniu. Nie mieliśmy czasu na stres. Atmosfera jest taka, że nie ma miejsca na jakiś wstyd.
– Dlatego od dzisiaj jestem orędownikiem badania jelita grubego – dodaje Robert Motyka.
Członkowie kabaretu Paranienormalni zostali przebadani w SPZOZ w Łęcznej w ramach „Programu badań przesiewowych raka jelita grubego”. – Realizujemy go od 2019 roku i zależało nam, by zachęcić do badań jak najwięcej osób. Udało nam się zaprosić kilku aktorów, którzy opowiadali o swoich wrażeniach i to przyniosło pozytywne efekty – mówi dyrektor szpitala w Łęcznej Krzysztof Bojarski. – W sumie przebadaliśmy około 750 osób, u 10 wykryty został rak jelita, a u prawie 300 polipy, które zostały usunięte. To oznacza, że około 40 proc. zbadanych pacjentów uniknęło problemów zdrowotnych w przyszłości.
Dyrektor Bojarski zwraca jeszcze uwagę na inny aspekt. - 20 osób zdecydowało się na badanie, zapisało się na listę, ale nie zgłosiło się do szpitala. To dowód, że kolonoskopia ciągle wywołuje strach i obawy.
„Program badań przesiewowych raka jelita grubego” zgodnie z planem miał zakończyć się w grudniu br. Ale jak zapowiada dyr. K. Bojarski będzie kontynuowany. - Zmienić się mają zasady finansowania. Pilotował go będzie NFZ, a nie ministerstwo zdrowia. Dla pacjentów nie będzie miało to znaczenia. Najważniejsze, że nadal będą mogli badać się bezpłatnie i w znieczuleniu.
Lista znanych osób, które wzięły udział w „Programie badań przesiewowych raka jelita grubego” w Łęcznej: Olga Borys, Wojtek Majchrzak, Piotr Miazga, Leszek Lichota, Ilona Wrońska, Michał Żurawski oraz kabaret Paranienormalni.

powrót
POPRZEDNIA AKTUALNOŚĆ NASTĘPNA AKTUALNOŚĆ