Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Aktualności

O szkoleniach lekarzy w Łęcznej w Pałacu Prezydenckim

Pierwsze Damy - Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska podsumowała wspólne projekty związane m.in. z pomocą medyczną dla poszkodowanych w czasie działań wojennych. Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie podczas oficjalnej wizyty Władymyra Zełenskiego z Małżonką w Polsce 5 kwietnia 2023 r. W spotkaniu Pierwszych Dam uczestniczył m.in. Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej oraz prof. Kamil Torres, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W październiku ubiegłego roku Małżonki Prezydentów Polski i Ukrainy zainicjowały projekt wymiany doświadczeń między polskimi i ukraińskimi medykami. W jego ramach w Polsce przeszkolono dziewięćdziesięciu ukraińskich lekarzy i specjalistów w zakresie ewakuacji medycznej drogą lotniczą oraz kompleksowej opieki medycznej pacjentów z oparzeniami.
Szkolenia były realizowane od grudnia ubiegłego roku przez personel Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej.
Agata Kornhauser–Duda, która osobiście odwiedziła wszystkie te miejsca, a także spotykała się z kursantami wyraziła dziś nadzieję, że „zdobyta wiedza przede wszystkim przyczyni się do rozwoju opieki zdrowotnej w Ukrainie, a także – w dłuższej perspektywie – do dobrej, eksperckiej współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą”.
W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział uczestnicy ostatniej edycji kursu z zakresu ratownictwa medycznego, którzy mówili o uzyskanych kompetencjach i inspiracjach. – Nasi lekarze pracują w bardzo ciężkich warunkach wojny, a jednocześnie zmuszeni są do doskonalenia swoich umiejętności i zdobywania nowej wiedzy. Te szkolenia to niezbędna lekcja – skomentowała Małżonka Prezydenta Ukrainy. Dodała, że kursy dają możliwość połączenia podejść, utworzenia specjalistycznych grup roboczych i zbudowania wspólnoty medyków, ratowników i strażaków obu krajów. – Chciałbym serdecznie podziękować za organizację szkoleń, a Pani Prezydentowej za jej osobiste zaangażowanie w realizację wszystkich naszych projektów – dodała Ołena Zełenska.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: dr n. med. Krzysztof Bojarski – Dyrektor SPZOZ w Łęcznej; prof. dr hab. Robert Gałązkowski – Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego; prof. dr hab. Kamil Torres – Prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak – Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego; Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych; gen. brygadier Andrzej Bartkowiak – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej; gen. dyw. SG Tomasz Praga – Komendant Główny Straży Granicznej; dr n. o zdr. Marcin Podgórski – Zastępca Dyrektora ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania LPR; Wiktoria Zwarycz - Małżonka Ambasadora Ukrainy w RP
Pierwszej Damie RP towarzyszył gen. bryg. rez. Mirosław Wiklik – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Na podstawie: https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/aktywnosc/pierwsze-damy-polski-i-ukrainy-podsumowaly-wspolne-dzialania,66648

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP oraz SPZOZ w Łęcznej

powrót
POPRZEDNIA AKTUALNOŚĆ NASTĘPNA AKTUALNOŚĆ