Aktualności
O in vitro u wojewody
Od 1 czerwca pary dotknięte niepłodnością mogą skorzystać z bezpłatnego programu Ministerstwa Zdrowia. W poniedziałek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa na ten temat, a udział w niej wzięli wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch, członek sejmowej Komisji Zdrowia Krzysztof Bojarski, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości dr n. med. Piotr Olcha oraz goście specjalni, pani Milena i pan Sebastian, którzy zostaną rodzicami dzięki metodzie in vitro.
- Każdy, kto ma dziecko wie, że z nim życie staje się zupełnie inne, ale droga do posiadania potomstwa bardzo często z różnych powodów bywa kręta i wyboista. Ten program daje możliwość świadomego rodzicielstwa wielu parom. W Polsce mamy ok. 1,5 miliona par, które zmagają się z problemem niepłodności. Są to ludzie zdeterminowani, by być rodzicami, ale nie zawsze mogą. Teraz z takiego programu będą mogli bezpłatnie skorzystać. Ważna jest jednak również profilaktyka i diagnostyka, a taką możliwość program również oferuje - powiedział wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.
- Jest to program bardzo ważny, ale też piękny. Warto podkreślać, czym ten program jest dla osób zmagającym się z niepłodnością. To coś, co daje tym ludziom szansę na marzenia, wspaniałe, świadome, ale i zdeterminowane rodzicielstwo - dodał wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch.
- Ten program przywraca nadzieję, ale przede wszystkim równe szanse. Wszyscy wiemy, jak wielką barierą dla wielu par, chcących posiadać potomstwo, była bariera finansowa. W żadnym innym kraju Europy taki program nie jest finansowany w takim stopniu - przyznał członek sejmowej Komisji Zdrowia i dyrektor SPZOZ w Łęcznej, Krzysztof Bojarski.
- Oczywiście pacjenci muszą spełniać kryteria medyczne, by zostać zakwalifikowanym do programu, jak np. rok leczenia niepłodności. Mamy również wskazania bezwzględne, kiedy ten czas jest niewymagany. Jednym z kryteriów jest również wiek – 42 lata, ale to co jest nowością to fakt, że do 45. roku życia możemy finansować leczenie komórek dawczych - opisał Konsultant Wojewódzki w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości dr n. med. Piotr Olcha.
Program wsparcia in vitro
Pary dotknięte niepłodnością mogą skorzystać z bezpłatnego programu Ministerstwa Zdrowia od 1 czerwca. Program zapewnia też pełne finasowanie procedury ochrony płodności osób leczonych onkologicznie.
Dla kogo jest program
Dla par, które są w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu (wystarczy deklaracja):
u których stwierdzono niepłodność lub była ona nieskutecznie leczona – w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu
także takich, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki, utworzone w ramach wcześniej realizowanych procedur.
Kryteria wieku:
kobiety do 42. roku życia – jeśli korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia
kobiety do 45. roku życia – jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka
mężczyźni do 55. roku życia.
Co trzeba przygotować
Dokumentację medyczną dotyczącą dotychczasowego leczenia niepłodności.
Więcej informacji na stronie invitro.gov.pl.
Źródło: Lubelskie Urząd Wojewódzki