Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Aktualności

Nowy zol w Jaszczowie otwarty

Mamy finał przebudowy starego szpitala w Jaszczowie. W nowym obiekcie o pow. 1500 mkw. działać będzie zakład opiekuńczo-leczniczy. Przyjęcia pacjentów – jeszcze w tym roku. Koszt budowy to ok. 6,8 mln zł. Inwestycję sfinansował głównie SPZOZ w Łęcznej,  a 1 milion zł przekazało Starostwo Powiatowe w Łęcznej.  

W uroczystości otwarcia nowego obiektu, które odbyło się 5 października 2023 r. uczestniczył m.in. minister Artur Soboń, wicewojewoda Bolesław Gzik, władze powiatu ze starostą Krzysztofem Niewiadomskim na czele, samorządowcy, szefowie instytucji współpracujących, a także pracownicy SPZOZ w Łęcznej. 

Dyrektor witając gości szpitala przypomniał historię związaną z miejscem gdzie powstał nowy zakład opiekuńczo-leczniczy.  

- Kiedyś była tu karczma. Jej zarys widnieje na starej mapie z XVIII wieku. Władze powiatowe po odzyskaniu niepodległości zdecydowały w 1919 r., że właśnie w Jaszczowie zostanie zorganizowana lecznica dla mieszkańców okolicznych gmin – mówił dyr. Krzysztof Bojarski. - Wykorzystano do tego niszczejącą, opustoszałą karczmę. Budynek jako szpital przetrwał do 2009 r.

W 2021 r. rozpoczęła się budowa nowego obiektu. Dyrekcji szpitala w Łęcznej zależało na zachowaniu charakteru dawnego budynku, dlatego powstał on na obrysie starych fundamentów, z wejściem akcentowanym portykiem i skrzydłem szpitalnym. Nowy obiekt ma także - jak jego pierwowzór - czterospadowy dach, lukarny, gzymsy.

- Dziś wracamy na stare miejsce, ale do nowoczesnego obiektu, który będzie nadal służył mieszkańcom powiatu.  W nowym zakładzie przewidzianych jest ok. 50 miejsc. Planujemy uruchomić także ośrodek pobytu dziennego z  teleopieką – zapowiedział dyr. Krzysztof Bojarski.

Z tym miejscem związanych jest wielu mieszkańców Jaszczowa, bo tu pracowali, albo się urodzili. Według Centralnego Ośrodka Informatyki, ponad 10 tysięcy osób ma wpisanych jako miejsce urodzenia właśnie Jaszczów.
Przypomniał o tym starosta łęczyński Krzysztof Niewiadomski. - Mam duży sentyment do tego miejsca, bo tu się urodziłem, tu pracowała moja mama. A otwierany dziś  zakład opiekuńczo-leczniczy jest czwartym elementem naszego centrum – powiedział starosta K. Niewiadomski. - Działa tu zakład aktywności zawodowej, dom pobytu dla seniora i centrum opiekuńczo-mieszkalne.

Pozostało jeszcze porządkowanie i zagospodarowanie terenu oraz budowa parkingów. Dopełnieniem całej inwestycji ma być park i otwarte ogrody dostępne dla wszystkich.   

 

powrót
POPRZEDNIA AKTUALNOŚĆ NASTĘPNA AKTUALNOŚĆ