Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Aktualności

Nowa broń do walki z sepsą

Dwa nowe urządzenia kupione przez WOŚP w ramach tegorocznej akcji trafiły do łęczyńskiego szpitala. Mają pomóc w szybkiej diagnozie sepsy, a szybka diagnoza w tym przypadku jest na wagę życia. Jak wynika ze statystyk,  przyczyną 20 procent zgonów na całym świecie jest właśnie sepsa.

- Ten sprzęt podnosi nasze możliwości diagnostyczne na wyższy poziom -mówi Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej. – Mamy narzędzia by szybciej diagnozować sepsę, co pozwala skuteczniej z nią walczyć. Nasze laboratorium mikrobiologiczne dysponowało podobnym sprzętem, ale nie tak nowoczesnym i szybkim jak ten, które otrzymaliśmy od Jurka Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Obsługa nowych urządzeń wymaga nowej wiedzy, dlatego pracownicy laboratorium musieli przejść szkolenia. Jedno z urządzeń służy do szybkiej identyfikacji drobnoustrojów.    

- Do badania przygotowujemy posiewy. Do tego potrzebny jest materiał pobrany od pacjenta. Może to być wymaz z rany lub z próbki krwi – wyjaśnia Bożena Kubala z laboratorium mikrobiologicznego. – Z posiewu po 24 godzinach otrzymujemy wynik, który pozwala szybko  zidentyfikować drobnoustroje. Jak szybko?
- Dzięki nowemu urządzeniu Maldi Biotyper-BD bardzo szybko, bo w ciągu godziny. Kiedyś trwało to dobę – mówi Bożena Kubala.

Drugie urządzenie (Systems Aris HiQ), które otrzymał SPZOZ w Łęcznej od WOŚP służy do ustalenia, który antybiotyk będzie najskuteczniejszy dla danego pacjenta. Nowy sprzęt bez wątpienia poszerzy możliwości diagnostyczne szpitala.

 

Nowe urządzenie do wykrywania sepsy
Urządzenia do oznaczania lekowrażliwości na antybiotyki
powrót
POPRZEDNIA AKTUALNOŚĆ NASTĘPNA AKTUALNOŚĆ