Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Aktualności

Nowa broń do walki z sepsą

Dwa nowe urządzenia kupione przez WOŚP w ramach tegorocznej akcji trafiły do łęczyńskiego szpitala. Mają pomóc w szybkiej diagnozie sepsy, a szybka diagnoza w tym przypadku jest na wagę życia. Jak wynika ze statystyk,  przyczyną 20 procent zgonów na całym świecie jest właśnie sepsa.

- Ten sprzęt podnosi nasze możliwości diagnostyczne na wyższy poziom -mówi Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej. – Mamy narzędzia by szybciej diagnozować sepsę, co pozwala skuteczniej z nią walczyć. Nasze laboratorium mikrobiologiczne dysponowało podobnym sprzętem, ale nie tak nowoczesnym i szybkim jak ten, które otrzymaliśmy od Jurka Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Obsługa nowych urządzeń wymaga nowej wiedzy, dlatego pracownicy laboratorium musieli przejść szkolenia. Jedno z urządzeń służy do szybkiej identyfikacji drobnoustrojów.    

- Do badania przygotowujemy posiewy. Do tego potrzebny jest materiał pobrany od pacjenta. Może to być wymaz z rany lub z próbki krwi – wyjaśnia Bożena Kubala z laboratorium mikrobiologicznego. – Z posiewu po 24 godzinach otrzymujemy wynik, który pozwala szybko  zidentyfikować drobnoustroje. Jak szybko?
- Dzięki nowemu urządzeniu Maldi Biotyper-BD bardzo szybko, bo w ciągu godziny. Kiedyś trwało to dobę – mówi Bożena Kubala.

Drugie urządzenie (Systems Aris HiQ), które otrzymał SPZOZ w Łęcznej od WOŚP służy do ustalenia, który antybiotyk będzie najskuteczniejszy dla danego pacjenta. Nowy sprzęt bez wątpienia poszerzy możliwości diagnostyczne szpitala.

 

powrót
POPRZEDNIA AKTUALNOŚĆ NASTĘPNA AKTUALNOŚĆ