Aktualności
Miliony na bezpieczeństwo
Największa inwestycja w województwie powstanie w Łęcznej

40 milionów złotych – tyle ma kosztować wybudowanie podziemnego parkingu z funkcją schronu i z zapleczem medycznym w SPZOZ w Łęcznej. To jak na razie największa inwestycja w województwie lubelskim, która powstaje w ramach realizacji ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
– Możemy się pochwalić, że województwo lubelskie ma najwyższy wskaźnik przekazywania środków na te cele. Jest to już 85 milionów złotych, które trafiły bezpośrednio do samorządów, a kolejne pieniądze będą przekazywane do końca roku – zapowiedział Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski na konferencji prasowej w szpitalu w Łęcznej. - Pieniądze mają finansować między innymi remonty i budowę schronów.
- Parking podziemny z funkcją schronu powstaje w SPZOZ w Łęcznej. – W tym roku otrzymaliśmy 2 miliony na wykonanie dokumentacji projektowej – poinformował dyrektor SPZOZ w Łęcznej Krzysztof Bojarski. - W przyszłym roku, mamy zamiar wyłonić wykonawcę i rozpocząć inwestycję tak, aby ją skończyć w 2026 lub z początkiem 2027 roku.
Obiekt będzie miał około 6 tysięcy mkw., które w czasie pokoju będą wykorzystywane na parking i magazyny. Natomiast w okresie potencjalnych zagrożeń cześć magazynowa stanie się zapleczem medycznym szpitala. W tym obiekcie zmieścić się będzie mogło ok. 3,5 tysiąca osób. Natomiast, gdy w podziemnej części będą udzielane świadczenia zdrowotne schronienie znajdzie ok. 1,5 tys. osób.
- Szpital w Łęcznej jest najlepiej przystosowanym, jeżeli chodzi o swoją strukturę, szpitalem w województwie, a może nawet i w całej Polsce – stwierdził dyr. Krzysztof Bojarski. - Posiadamy oddział ortopedii, chirurgii, posiadamy oddział leczenia oparzeń, a więc jak wszyscy wiemy, urazy pola walki to jest najczęściej miks urazów mechanicznych i urazów oparzeń. - Nie musiałem długo przekonywać do tej inwestycji pana premiera Kosiniaka-Kamysza, który jest lekarzem – dodał dyr. K. Bojarski.
W konferencji prasowej, która odbyła się 1 grudnia 2025 r. uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządu i straży pożarnej. Do Łęcznej przyjechał Krzysztof Komorski – wojewoda lubelski i wicewojewodowie: Wojciech Wołoch i Andrzej Maj. Udział w konferencji wzięli: Łukasz Reszka starosta Powiatu Łęczyńskiego, Leszek Włodarski burmistrz Łęcznej, zastępca burmistrza Łęcznej Bartłomiej Zwolakiewicz, wójt Gminy Ludwin Andrzej Chabros. Na spotkaniu obecni byli również szefowie wojewódzkiej i powiatowej Straży Pożarnej – st. bryg. Zbigniew Pisiewicz i bryg. mgr inż. Piotr Remisz, a także Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW.
Fot. Tomasz Rybka/SPZOZ w Łęcznej
