Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Aktualności

Lekarze z USA będą operować w Łęcznej

Grupa 11 lekarzy ze Stanów Zjednoczonych działająca w amerykańskiej fundacji Doctors Collaborating to Help Children (Lekarze współpracują aby pomóc dzieciom) przyjedzie w połowie maja do Łęcznej, by zoperować grupę 20 dzieci z Ukrainy.
Historia o współpracy ponad granicami, a nawet przez ocean miała swój początek przed rokiem.

- Gdy zaczęła się wojna do naszego szpitala trafiło troje dzieci z Ukrainy. Jedno leczyliśmy w Łęcznej, a dwoje miało zapewnione leczenie w Stanach Zjednoczonych. U nas przebywały tymczasowo, do momentu zorganizowania przelotu do Bostonu  – przypomniał Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej. – To wtedy zaczęła się nasza współpraca z bostońskim szpitalem.

Teraz dzieci nie muszą lecieć za ocean, bo amerykańcy lekarze z zespołu doktora Gennadiya Fuzaylowa z Boston Genaral Hospital i Uniwersytetu w Michigan  przyjadą do Łęcznej. Razem z nimi przy stołach operacyjnych staną chirurdzy plastycznymi ze Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej oraz z Kliniki Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Mikrochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W czasie telekonferencji, zorganizowanej w Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie  doktor Gennadiy Fuzaylow opowiedział o programie majowego pobytu w Polsce.  
– Najmłodsze dziecko zakwalifikowane do operacji ma 2 lata. W tej grupie znalazła się także 54 – letnia kobieta, która w czasie wojny została ranna i musiała przejść amputację nóg poniżej kolan, ale nadal cierpi na przewlekły zespół bólowy. W Łęcznej ma zostać wykonana plastyka zakończeń nerwowych, co ma odciąć źródło bólu.

Dzieci, które zostały zakwalifikowane do zbiegów doznały oparzeń w różnych sytuacjach – w wyniku działań wojennych, w warunkach domowych, a część ma wady wrodzone. Głębokie oparzenia pozostawiły blizny, które utrudniają funkcjonowanie.
- Blizna nie rośnie i blokuje ruch, powstają przykurcze, co jest przyczyną bólu –  wyjaśnił dr Tomasz Korzeniowski, wicekoordynator WCLOiCR w Łęcznej.
W czasie sesji operacyjnej, która zaplanowana jest od 15 do 19 maja chirurdzy plastyczni zastosują nowoczesne metody przeszczepów skóry
i wykorzystają mikrochirurgię, by dzieci miały szansę odzyskać sprawność. Potem czeka ich rehabilitacja. – Część pacjentów, którzy są w Polsce pozostanie pod opieką łęczyńskiej placówki – wyjaśnił doktor Gennadiy Fuzaylow. – Te, które wrócą na wschodnią Ukrainę będą miały opiekę  w szpitalu w Dnieprze, a resztą zajmą się lekarze we Lwowie.

Przyjazd dzieci i koszty ich pobytu poza szpitalem pokrywa amerykańska fundacja, a zabiegi refunduje NFZ. – Część osób, która mieszka w Polsce ma już dokumenty, Pesele i jest ubezpieczona, pozostałym – gdy przyjadą będziemy pomagać w dopełnieniu tych formalności – zapowiada dyrektor Krzysztof Bojarski.

W konferencji, która odbyła się 26 kwietnia udział wzięli: doktor Gennadiy Fuzaykov oraz prof. Kamil Torres, prorektor UML połączyli się zdalnie, a obecni byli: prof. Wojciech Załuska  – rektor UM w Lublinie, Krzysztof Niewiadomski  – Starosta Łęczyński, dr Krzysztof Bojarski  – dyrektor SPZOZ w Łęcznej, dr Tomasz Korzeniowski z WCLOiChR, lek med. Piotr Tomaka  – zastępca dyrektora ds. medycznych w SPZOZ w Łęcznej.   

-------------------------------------

Lekarze współpracują...
Gennadiy Fuzaylov jest prezesem organizacji Doctors Collaborating to Help Children (nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza Lekarze współpracują aby pomóc dzieciom). Jest anestezjologiem dziecięcym, pracuje w szpitalu Massachusetts General Hospital i szpitalu im. Shrinera w Bostonie. Brał udział w wielu misjach medycznych w Chinach, Republice Dominikany, Kolumbii i Ukrainie. Obecnie współpracuje z wieloma centrami medycznymi na Ukrainie w celu poprawy pediatrycznej opieki poparzeniowej. Jak powiedział w czasie telekonferencji w Lublinie – brał udział 78 misjach na świecie, a w Polsce będzie po raz pierwszy.   

(źródło: http://dctohc.org/about/who-we-are/)

powrót
POPRZEDNIA AKTUALNOŚĆ NASTĘPNA AKTUALNOŚĆ