Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Aktualności

Dlaczego lekarze Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń lubią ananasy

Dlaczego lekarze Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń lubią ananasy

Specjaliści od oparzeń, chirurdzy plastyczni, mikrochirurgii, anestezjolodzy z różnych ośrodków w kraju - Siemianowic, Gliwic, Krakowa, Gdańska, Wrocławia spotkali się w Urszulinie 20 i 21 października 2022 r. na naukowym seminarium „Intensywna terapia i oparzenia”. Drugim prezentowanym tematem był dorobek Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. Spotkanie zorganizowało Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, a gości witał Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej.

Na otwarcie konferencji przyjechała m.in. Margareta Budner, dziś senator RP, ale także lekarka WCLOiChR w Łęcznej. Obecni byli również przedstawiciele władz powiatu łęczyńskiego: starosta Krzysztof Niewiadomski i wicestarosta Michał Pelczarski, a także były starosta - Adam Niwiński.
Pierwszy wykłady wygłosił prof. Jerzy Strużyna, lekarz koordynujący Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej, również prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Szef WCOLi ChR zaprezentował m.in. wschodnie centrum i nawiązał do jego historii sprzed 13 lat, gdy przyjechał tu po raz pierwszy ze Śląska…
- Ośrodek nasz powstał wśród pól malowanych, wśród ludzi mających odwagę coś zrobić - w otoczeniu władz, które chciały nam pomóc. Wydaje mi się, że mamy sytuacje lepszą od innych ośrodków nie z tytułu ważności, wiedzy czy technik, ale z tytułu panujących tu stosunków międzyludzkich – powiedział profesor Jerzy Strużyna.
W dalszej części spotkania lekarze z różnych ośrodków i oddziałów chirurgii plastycznej oraz oddziałów intensywnej terapii omawiali tematy związane z ratowaniem życia pacjentów oparzonych, przedstawiali problemy związane m.in. z leczeniem bólu, drożnością dróg oddechowych, zaburzeniami krzepnięcia czy żywienia.
Drugi dzień konferencji przyniósł kolejną porcję wiedzy – tym razem związanej z dorobkiem Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, jego naukowymi osiągnięciami, liczbą publikacji, z prawie setką cytowań od 2010 roku czy konkretnymi metodami leczenia.
- Bardzo lubię ananasa i bardzo polubił go nasz zespół – tak rozpoczął swój wykład doktor Tomasz Korzeniowski. - W skrócie chodzi o nexobrid, czyli enzymatyczne oczyszczanie ran. Stosujemy go już w praktyce codziennej, choć jeszcze niedawno na konferencjach mówiliśmy o nim jako o ciekawostce.
Nexobrid wykorzystuje enzymy proteolityczne uzyskiwane z łodygi ananasa, w których jest bromelaina. - Nie wiem jak ktoś to odkrył – stwierdził doktor Korzeniowski - ale okazało się, że idealnie trawi ona białko uszkodzone termicznie. Nie działa natomiast w przypadku oparzeń chemicznych czy elektrycznych.
Ta metoda zastępuje operacyjne oczyszczanie ran i stosowana jest na świeże oparzenia. Efekt oczyszczenia osiągany jest po czterech godzinach od zastosowania preparatu.

Temat nexobridu został dokładnie przeanalizowany kilka lat temu. – Po spotkaniach europejskich ekspertów w 2017 i 2019 r. powstały rekomendacje europejskie, a w Polsce dostosowaliśmy je do naszych warunków i uzyskaliśmy Polski Konsensus z 24 zaleceniami – wyjaśnia specjalista od nexobridu.
Jak podkreślił dr Korzeniowski, który uczestniczył w obradach europejskich, a potem przewodniczył polskiemu gremium - był to wynik współpracy największych ośrodków w kraju – w Siemianowicach Śląskich, Gryficach, Krakowie, Poznaniu, Łęcznej.
Nexobrid stosowany jest nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Wątek ten omawiała doktor Magdalena Bugaj – Tobiasz, na co dzień zajmująca się leczeniem małych pacjentów. Łęczna, jako jedyny ośrodek w kraju ma oddział oparzeń dla dzieci, który powstał w 2015 roku, ale wcześniej także leczono tu osoby poniżej 18 roku życia. Przez 13 lat działalności do WCLOiChR trafiło około półtora tysiąca dzieci.

Organizacja zjazdu „Intensywna terapia i oparzenia. Dorobek naukowy Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej” została współfinansowana przez Bogdankę, Spółkę wpierająca zrównoważony rozwój Lubelszczyzny.
Sponsorami i parterami wydarzenia były także następujące firmy: PGE Dystrybucja S.A., Nutricia, Baxter, Dräger, Simens, Kikgel, InMedicon i Mediwount.

Naukowy program sympozjum
1. Powstanie WCLOiChR - prof. Jerzy Strużyna
2. Zaburzenia drożności dróg oddechowych u oparzonych - dr Piotr Tomaka
3. Terapia nerkozastępcza w oddziale intensywnej terapii oparzeń - dr Maciej Walczak
4. Żywienie w oddziale intensywnej terapii - dr Marek Winiarz
5. Leczenie bólu u oparzonych - dr Magdalena Węglowska-Jędryka
6. Odrębności leczenia oparzeń dzieci i dorosłych - dr hab. Anna Chrapusta
7. Zaburzenia krzepnięcia u ciężko oparzonych - dr Grzegorz Wilhelm
8. Intensywna terapia w oparzeniach - dr Roman Wach
9. Okrągły stół – Intensywna Terapia w Oparzeniach
10. Dorobek naukowy WCLOiChR - dr Agnieszka Surowiecka
11. Nowa Klinika Chirurgii Plastycznej w Lublinie - prof. Kamil Torres
12. Rola chirurgii rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii - dr Damian Puźniak
13. Polski Konsensus - enzymatyczne oczyszczanie ran oparzeniowych - dr Tomasz Korzeniowski
14. Oparzenia u dzieci - dr Magdalena Bugaj – Tobiasz
15. Technologia AERTE - dr Aleksandra Winiarska
16. Suprathel – substytut naskórka - dr Aleksandra Barbachowska
17. Gąbki poliuretanowe w oczyszczaniu ran oparzeniowych - dr Hubert Opaliński
18. Komórki macierzyste - dr Agnieszka Surowiecka

Dlaczego lekarze Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń lubią ananasy
powrót
POPRZEDNIA AKTUALNOŚĆ NASTĘPNA AKTUALNOŚĆ