Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.

+ -

Aktualności

Bezpłatna kolonoskopia. Kolejna szansa na dłuższe życie.

Rozpoczynamy program badań przesiewowych

SPZOZ w Łęcznej rozpoczyna realizację kolejnego programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Poprzedni zakończył się rok temu i przyniósł bardzo konkretne efekty. Finansowało go ministerstwo zdrowia, teraz umowy z placówkami medycznymi podpisuje NFZ. Kontrakty zawarte zostały z 72 podmiotami w kraju, a województwie lubelskim – z 4, m.in. ze szpitalem w Łęcznej.   

W trakcie realizacji poprzedniego programu w SPZOZ w Łęcznej, który trwał ponad 2 lata przebadanych zostało prawie 800 osób, polipy usunięto u prawie 300 pacjentów, raka wykryto u 11. - Dlatego zależało nam, by program był kontynuowany. Gotowość prowadzenia dalszej diagnostyki jelita grubego zgłaszaliśmy, gdy kończyliśmy poprzedni projekt – mówi Krzysztof Bojarski, dyr. SPZOZ w Łęcznej. -  Teraz zmieniły się nieco zasady finasowania, ale dla pacjentów nie ma to znaczenia. Od 1 grudnia mamy  kontrakt z NFZ i  realizujemy programu badań przesiewowych raka jelita grubego.

Udział w tym programie mogą brać osoby w wieku:
- od 50 do 65 lat,
- lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Z badań nie mogą natomiast skorzystać osoby, u których występują objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego oraz osoby, które miały wykonaną kolonoskopię  w ostatnich 10 latach.

Na czym polega badanie?
To przede wszystkim wykonanie kolonoskopii, która trwa od 15 do 40 minut.
W zależności od wskazań medycznych może być ona przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym.

Program przewiduje:  
- pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy;
- usuwanie polipów wielkości do 15 mm;
- poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów;
- wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.
Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do odpowiedniej placówki. W woj. lubelskiem oprócz SPZOZ w Łęcznej program realizuje także Centrum Medyczne Luxmed, SPZOZ w Kraśniku, NZOZ Kardioneuromed w Biłgoraju.

Informacji na temat programu w SPZOZ w Łęcznej udziela sekretariat Pracowni Endoskopowej tel. 81 752 65 27 w godz. 8.00 – 15.00. 

 

Badanie kolonoskopii
Fot. Adobe Stock
powrót
POPRZEDNIA AKTUALNOŚĆ NASTĘPNA AKTUALNOŚĆ