Zmniejsz czcionkęZmień rozmiar czcionkiZwiększ czcionkę Mapa strony

Aktualności

_____________________________________________________________________________________

Projekt  zakończony – w Łęcznej powstał oddział oparzeniowy dla dzieci

21 miesięcy i milion euro, tyle trzeba było czasu i pieniędzy, by w Łęcznej powstał jedyny po tej stronie Wisły oddział leczenia oparzeń u dzieci. Jednocześnie jest to jedyna placówka w kraju, która  leczy dorosłych i małych pacjentów. Inwestycja została sfinansowane z Projektu  „Współpraca transgraniczna na rzecz zapobiegania i leczenia ciężkich przypadków oparzeń na pograniczu polsko-ukraińskim” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś -Ukraina 2007 – 2013.
Projekt właśnie się zakończył i został podsumowany na konferencji prasowej 11 grudnia br. Uczestniczyli w niej:  Piotr Rybak, dyr. SPZOZ w Łęcznej, Krzysztof Bojarski, zastępca dyrektora w Łęcznej oraz prof. Jerzy Strużyna, lekarz koordynujący Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej.  
Dziecięcy „oparzeniówka” powstała w adaptowanych i wyposażonych w nowoczesny sprzęt pomieszczeniach. Dzięki unijnym funduszom, ale też środkom własnym oraz darowiznom od firm i fundacji zakupiony został m.in. mikroskop operacyjny, narzędzia chirurgiczne do zabiegów, skaner, który bada głębokość i rozległość oparzeń, urządzenia do znieczulania.
Pieniądze z projektu zostały wykorzystane także na  wyposażenie szpitala w Łucku, seminaria i staże dla lekarzy oraz powstanie mapy drogowej.
Całkowite kwalifikowalne koszty Projektu to 1 334 983,95 EUR. Partnerami projektu byli: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej, Miejski Szpital w Łucku, miasto Ustiług, Powiat Łęczyński oraz Gmina Ludwin.

______________________________________________________________

Oddział oparzeń dla dzieci już otwarty

We Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń oficjalnie zaczęła działać „oparzeniówka” dla dzieci. Pełną gotowość oddział ogłosił na początku listopada 2014 r. Dla małych pacjentów przygotowano dziesięć łóżek. Dodatkowe trzy łóżka ustawione są na oddziale intensywnej terapii.
Dziecięca „oparzeniówka” w SPZOZ w Łęcznej powstała w ramach Projektu „Współpraca transgraniczna w zakresie zapobiegania i leczenia oparzeń w polsko-ukraińskim obszarze transgranicznym”, którego wartość wynosiła 1.334.983,95 EUR.
WCLO jest pierwszym specjalistycznym ośrodkiem w kraju, gdzie są leczeni dorośli i mali pacjenci. Opiekę nad nimi sprawuje zespół fachowców – chirurgów plastycznych i anestezjologów dla dzieci i dorosłych na czele z prof. Jerzym Strużyną. Centrum zostało przebudowane i wyposażone w specjalistyczny sprzęt. Ośrodek oprócz leczenia oparzeń wykonuje również zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej i zabiegi rehabilitacyjne.


_____________________________________________________________________________________

Na pikniku w Ludwinie

Jak udzielać pierwszej pomocy, co zrobić gdy dojdzie do poparzenia, jak się zdrowo odżywiać – to niektóre z tematów „Transgranicznego Pikniku Po Zdrowie”, który odbywał się w Ludwinie od 18 do 21 lipca 2014 r. Zorganizowano go w ramach Projektu: „Współpraca transgraniczna w zakresie zapobiegania i leczenia oparzeń w polsko-ukraińskim obszarze transgranicznym”. Oprócz mieszkańców Gminy Ludwin i Powiatu Łęczyńskiego na piknik przyjechali goście z Ukrainy.

_____________________________________________________________________________________

Zaproszenie na transgraniczny piknik po zdrowie
Od 18 do 21 lipca 2014 r. w Ludwinie odbędzie się cykl wydarzeń związanych ze zdrowiem, rekreacją i kulturą pod hasłem „Transgraniczny Piknik po Zdrowie". Najważniejszymi punktami spotkania będą prezentacje i tematy medyczne związane z ratownictwem i leczeniem oparzeń oraz zdrowym żywieniem. Piknik jest jednym z wydarzeń zaplanowanych w Projekcie „Współpraca transgraniczna w zakresie zapobiegania i leczenia oparzeń w polsko-ukraińskim obszarze transgranicznym", który realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 r. Oprócz mieszkańców Gminy Ludwin i Powiatu Łęczyńskiego w pikniku udział wezmą goście z Ukrainy. Partnerem gminy Ludwin jest ukraińskie miasto Uściług.
Najwięcej atrakcji zostało zaplanowanych w dniu 20 lipca. Wtedy w Ludwinie będzie można obejrzeć pokazy ratownictwa medycznego, zobaczyć jak udziela się pomocy w przypadku oparzeń, obejrzeć występy zespołów muzycznych, ale także zrobić sobie podstawowe badania – zmierzyć ciśnienie, cukier, wykonać mammografię czy zbadać słuch. Będą także specjaliści dietetycy, którzy m.in. udzielą wskazówek żywieniowych.
W dniu 21 i 22 lipca (poniedziałek i wtorek) młodzież z Ukrainy będzie zwiedzała najciekawsze zakątki Lubelszczyzny.

____________________________________________________________________

Certyfikaty dla lekarzy z Łucka

Trzech lekarzy z Łucka zakończyło staże we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej i otrzymało certyfikaty. Wręczy je Krzysztof Bojarski, zastępca dyr. do spraw medycznych, który podziękował gościom z Ukrainy za współpracę i życzył dalszych sukcesów. Trzech lekarzy z Łucka zakończyło staże we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej i otrzymało certyfikaty. Wręczy je Krzysztof Bojarski, zastępca dyr. do spraw medycznych, który podziękował gościom z Ukrainy za współpracę i życzył dalszych sukcesów.
Roman Tracz, Artem Komarnytskyi i Oleg Kargol, chirurdzy z Miejskiego Szpitala w Łucku spędzili trzy tygodnie (od 10 do 30 czerwca 2014 r.) w Łęcznej poznając polskie metody leczenia i zasady opieki nad pacjentami. Ich wizyta odbyła się w ramach projektu „Współpraca transgraniczna w zakresie zapobiegania i leczenia oparzeń w polsko-ukraińskim obszarze transgranicznym”.
– Dziękujemy za tę współpracę, ale mam nadzieje, że będą kolejne projekty i dalsze kontakty, powiedział na zakończenie stażu Oleg Tracz, ordynator oddziału oparzeń w Łucku. Zapytany czym różni się leczenie w Polsce od leczenia na Ukrainie stwierdził, że metody są podobne, ale polskie szpitale, są lepiej wyposażone w sprzęt medyczny. – Wiedzę mamy podobną, ale nie mamy takich urządzeń jakimi dysponuje wasza placówka. A to ważne, bo dzięki temu chory wraca szybciej do zdrowia i skraca się jego czas pobytu w szpitalu.
Była to już czwarta, ostatnia grupa lekarzy - stażystów z Łucka, która w ramach projektu „Współpraca transgraniczna w zakresie zapobiegania i leczenia oparzeń w polsko-ukraińskim obszarze transgranicznym” szkoliła się w WCLOiCH.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007 – 2013.

___________________________________________________________________________________

Kolejna grupa lekarzy na stażu w Łęcznej

Trzech lekarzy ze szpitala w Łucku - dwóch chirurgów i ortopeda - przyjechało na początku lutego na staż do Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej.

W Łęcznej spędzili trzy tygodnie zdobywając doświadczenie, poznając polskie metody leczenia i zasady opieki nad pacjentami. Na zakończenie pobytu w Łęcznej dyr. Piotr Rybak oraz zastępca dyr. Krzysztof Bojarski wręczyli lekarzom certyfikaty. 
Była to już trzecia grupa medyków zza wschodniej granicy, która w Łęcznej odbywała staż w ramach projektu „Współpraca transgraniczna w zakresie zapobiegania i leczenia oparzeń w polsko-ukraińskim obszarze transgranicznym”.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007 – 2013.

_____________________________________________________________________________________

Ukraińscy lekarze na stażu w Łęcznej

Trzyosobowa grupa lekarzy z Łucka przyjechała na lekarski staż do SP ZOZ w Łęcznej. Jest to już druga ekipa, która zbiera doświadczenia i poszerza wiedzę na temat metod i procedur w leczeniu ciężkich oparzeń.

Staż jest jednym z elementów projektu „Współpraca transgraniczna w zakresie zapobiegania i leczenia oparzeń w polsko-ukraińskim obszarze transgranicznym”. Stażystą w obecnej grupie lekarzy jest kierownik Wołyńskiego Obwodu Centrum Leczenia Poparzeń – Roman Trach.  - Ale w gronie gości ze
Wschodu są lekarze różnych specjalności, bo oparzeniom  towarzyszą bardzo często urazy innych układów czy narządów  – mówi Krzysztof Bojarski zastępca dyr. ds. medycznych w SP ZOZ w Łęcznej.  Dlatego na staż do naszego szpitala przyjeżdżają także ortopedzi, chirurdzy, ginekolodzy.   Pierwsza grupa lekarzy odbywała staż  we wrześniu br. Obecny sta trwać będzie do 27 października 2013 r Kolejne grupy lekarzy z Ukrainy przyjadą do Łęcznej w lutym i czerwcu przyszłego – 2014 roku.   Projekt „Współpraca transgraniczna w zakresie zapobiegania i leczenia oparzeń w polsko-ukraińskim obszarze transgranicznym” jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007 – 2013. Partnerami  jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej, Miejski Szpital w Łucku, Miasto Uściług, Powiat Łęczyński, Gmina Ludwin.

_____________________________________________________________________________________

Jak leczyć oparzenia - dwudniowa konferencja w Łęcznej

Przez dwa dni (26 i 27 czerwca 2013 r.)  lekarze oraz przedstawiciele służb ratownictwa medycznego z Łucka i Łęcznej rozmawiali na temat metody leczenia oparzeń.

Efektem tej konferencji ma być opracowanie wspólnego systemu pomocy poparzonym pacjentom w rejonie granicy polsko - ukraińskiej.    W szpitalu w Łęcznej odbyła się konferencja na temat „Współpracy transgranicznej na rzecz zapobiegania i leczenia ciężkich przypadków oparzeń na pograniczu polsko-ukraińskim”. W spotkaniu uczestniczyli lekarze i szefowie służb ratowniczych.  Konferencja jest jednym z elementów projektu realizowanego w ramach Programu Polska - Białoruś - Ukraina 2007 – 2013. Dzięki niemu powstanie m.in. dziecięca oparzeniówka w Łęcznej. 
Na konferencji zaprezentowany został polski i ukraiński system ratownictwa. 
– Najpierw trzeba poznać i ustalić procedury postępowania z osobami  poparzonymi w obu krajach, czyli dowiedzieć się kto i jak leczy, po to by stworzyć jeden uniwersalny system ratownictwa na naszym pograniczu. Będzie on potem obowiązywał w szpitalu w Łucku w Łęcznej – wyjaśnia Krzysztof Bojarski, zastępca dyrektora ds. medycznych w SPZOZ w Łęcznej.
W opracowaniu tego systemu biorą udział lekarze, a także strażacy i  ratownicy medyczni.

Wspólne procedury leczenia oparzeń w Łucku i w Łęcznej - to jeden z punktów Projektu realizowanego w ramach Programu Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013. Całkowite koszty Projektu szacuje się na ok. 1, 3 mln euro.

_____________________________________________________________________________________

Pierwsza konferencja prasowa -  co zyska szpital, co zyska region

12 marca 2013 r. na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiono szczegóły projektu  „Współpraca transgraniczna na rzecz zapobiegania i leczenia ciężkich przypadków oparzeń na pograniczu polsko-ukraińskim”.  W spotkaniu uczestniczył Krzysztof Hetman, marszałek województwa, Adam Niwiński – starosta Powiatu Łęczyńskiego, Piotr Rybak – dyrektor SPZOZ w Łęcznej oraz Krzysztof Bojarski – dyr. ds. medycznych w Łęcznej.

Decyzję o przyznaniu grantu podjął Wspólny Komitet Monitorujący Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007 – 2013. Wartość projektu, który jest realizowany wspólnie z miejskim szpitalem w Łucku, miastem Uściług, Powiatem Łęczyńskim i Gminą Ludwin wynosi ponad 1,3 mln euro.
Dzięki projektowi, we  Wschodnim Centrum Oparzeń, którego szefem jest prof. Jerzy Strużyna, kosztem miliona euro powstanie pierwszy w tej części kraju specjalistyczny oddział dla dzieci z 12 łóżkami. Kilka miejsc będzie przeznaczonych do intensywnej terapii. Dziecięca oparzeniówka ma być nowoczesna, ale i przyjazna pacjentom oraz ich opiekunom. Rodzice będą mogli być przy dziecku przez cały okres leczenia.
W ramach projektu zostaną opracowane procedury postępowań przy leczeniu oparzeń po stronie polskiej i ukraińskiej - w szpitalu w Łucku i w Łęcznej. W ich opracowaniu wezmą udział lekarze, a także strażacy, pracownicy pogotowia. Mapa będzie zgodna z regionalnymi planami działania ratownictwa medycznego w Polsce i na Ukrainie.
Projekt przewiduje także zakup sprzętu do szpitala w Łucku. Tamtejszy oddział leczenia oparzeń u dzieci otrzyma wyposażenie medyczne za ok. 300 tys. euro. Sprzęt medyczny trafi także do placówek medycznych w Ludwinie i przygranicznym ukraińskim Uściłowie.