Zmniejsz czcionkęZmień rozmiar czcionkiZwiększ czcionkę Mapa strony

Informacje

Oddział Gastroenterologiczny w SP ZOZ funkcjonuje od lipca 2016 roku. Dysponuje on 14 łóżkami w salach trzyosobowych posiadających własny węzeł sanitarny i TV.  W oddziale leczeni są pacjenci zarówno ze wskazań pilnych kwalifikowani ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jak też w ramach diagnostyki i zabiegów planowych.

W ramach oddziału diagnozowani i leczeni są pacjenci ze schorzeniami całego przewodu pokarmowego tzn. chorobami przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustki i dróg żółciowych. Ponad to, prowadzona jest tu diagnostyka niedożywienia wraz z kwalifikacją i leczeniem żywieniowym  do- i pozajelitowym.

W zakresie podstawowej diagnostyki endoskopowej tj. gastroskopii i kolonoskopii, oddział korzysta z funkcjonującej w SP ZOZ Pracowni Endoskopowej, gdzie wykonywana jest również większość zabiegów leczniczych takich jak usuwanie polipów, tamowanie krwawień do przewodu pokarmowego, zakładanie przezskórnych gastrostomii; podczas gdy zabiegi bardziej skomplikowane (m.in. ECPW) odbywają się już w warunkach Bloku Operacyjnego.

Dodatkowo na oddziale wykonywane są: punkcja i drenaż jamy otrzewnowej, biopsja wątroby oraz pH-metria z impedancją przełyku.